Över 1 000 SHL-matcher får räcka

Tidernas meste SHL-spelare gör i vår sitt sista byte. Frölunda-spelaren Joel Lundqvist, 41 år den 2 mars, meddelade på tisdagen att den här säsongen, den 20:e, blir hans sista i SHL.

Joel avslöjade sitt beslut vid träningen under förmiddagen.

Ett liv utan hockey, det blir nytt för Joel Lundqvist, 41 år den 2 mars

-Det var känslosamt, men det här har växt fram under säsongen. Efter slutspelet i vår börjar ett nytt liv. Det har varit mycket  tankar och känslor men jag har landat i att jag känner mig klar, förklarade Joel på Frölundas hemsida.

Ärlig mot alla

Hans tvillingbror, Henrik, som tvingades sluta 2021 efter en hjärtoperation, har varit bollplank till Joel,  när beslutet växte fram.

-Jag vill vara ärlig mot föreningen, mina lagkamrater, fans och inte minst mig själv, sade Joel.

Hans CV är välfyllt eller vad sägs om tre VM-guld med Tre Kronor, fyra SM-guld med Frölunda, fyra Champions Hockey League-titlar samt en mängd klubbrekord i Frölunda och SHL.

 Redan i november 2022 passerade han rekordet i antal spelade, SHL, 1 048. Ett rekord som har växt och fortsätter att växa till sista bytet i Scandinavium eller någon annan SHL-arena i mars/april.

Tjänade 170 000 kr i månaden

Joel lämnar inte ishockeyn lottlös, Tre säsonger med Dallas Stars i NHL, totalt 114 matcher, 2007-2009, gav förstås avtryck på bankkontot. Joel kan inte utmana brorsan Henriks rekordgage i 100 miljoner- klassen som ”King Henrik” erhöll årligen under 15 säsonger med New York Rangers..

Joel fick aldrig NHL-karriären att lyfta på allvar, hans all round-skicklighet uppskattades inte av Dallas-ledningen. Inte alls som i Frölunda där nummer 20 är en ett heligt nummer. Var säker att tröjan åker upp i taket vid lämpligt tillfälle.

Med all rätt har Joel de senaste säsongerna varit lagets högst betalde spelare. För taxeringsåret 2022, och som visar inkomst av tjänst under 2021, är Joels löneuppgifter 1 988 158 kronor, eller cirka 170 00 kronor/månaden. 

Han debuterade i Frölundas A-lag i oktober 2000 och innehar i dag alla rekord som går att sätta på pränt i föreningen, även antalet utvisningsminuter.  Han har haft kaptensbindeln i 14 säsonger och är inget annat än kaptenernas kapten i SHL.

Klubbens fanbärare

Mindre vänliga tungor vill hävda att Joels stora erfarenhet och karisma på isen ger honom, och laget, fördelar hos SHL:s domarkår.

Det är förstås elakt förtal – vad som är sant är att Joel Lundqvist varit den perfekta fanbäraren, för Frölunda, för SHL och svensk ishockey i över 20 år.

SHL-publiken får passa på att hylla en av de allra största – våren  2023 spelar Åre-födde Joel sin sista match.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen