Caroline cyklar i pappas hjulspår till OS

Caroline Andersson efter OS-glädjebeskedet: ”Jag har varit helt i chocktillstånd”
"Det gick inte att  sova, så jag var uppe halva natten. När jag väl gick och lade mig låg jag och väntade och hoppades att inte vakna och inse att att det var en dröm”'
Cyklisten Caroline Andersson var en av sex unga idrottare som på torsdagen fick beskedet att de ska åka till Paris och delta i OS. Foto: Liv AlUla Jayco

 

17-åriga cyklisten Caroline Andersson berättar med en sådan ärlighet att man kan förstå den  glädjevurpa hon upplevde när hon och ytterligare fem idrottare förstod och sanningen gick upp för dem på torsdagen när de plötsligt på Stockholms Stadion presenterades som olympier.
Hur mycket det betyder att bli uttagen till ett OS och att få uppleva glädjen då en dröm blir sann bevisade då och där. Caroline, judokan Tara Babulfath, friidrottaren Fanny Roos, triathleten Tilda Månsson samt kanotisterna Martin Nathell och Melina Andersson jublade ikapp på plats på Stockholms stadion. De får åka till Paris och uppleva OS som deltagare. Drömmen blev verklig
Just Caroline upplevde en vurpa och tvivlade på OS-medverkan. Men nu blir hon liksom pappa Michael "Roddarn" Andersson och sin moster OS-olympier. Det påstås att Carolines envishet, är ett typiskt släktdrag som har betytt mycket för hennes utveckling.  

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.

Det  innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Kokainservetter gav tydliga utslag på flera av toaletterna i VIP-området under Elitloppshelgen, det visar en undersökning av Betting.se.

Vid Elitloppet var en reporter från Betting.se på plats för att undersöka eventuellt missbruk av kokain. Ett flertal av VIP-toaletterna gav tydliga positiva utslag vid undersökningen. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.