13 företag satsar 21 miljoner
På 1980-talet introducerades proffsfotboll för herrar i Sverige, då med MFF och IFK Göteborg i spetsen. Nu håller FC Rosengård på med motsvarande bygge för damerna.
Idag har det blivit klart att 13 ledande Malmö-företag ställer upp som långsiktiga garanter för FC Rosengårds satsning på proffsfotboll för tjejer.
Största stsningen
- Det är den största, långsiktigt hållbara satsningen på damfotboll i Sverige någonsin. Tillsammans satsar de 13 företagen 21 miljoner kr fördelat över tre år, säger Klas Tjebbes som är VD på FC Rosengård.
De 13 företagen är Sigma, Victoria Park, MKB Fastighets AB, E.ON, Byggnadsfirman Otto Magnusson, SBAB, System Verification, Wihlborgs, HSB Malmö, Swedbank, AKEA, Swerock samt Parkering Malmö. Samtliga lovar att stödja klubben under minst tre år, inte bara ekonomiskt utan även när det gäller kontakter, nätverk, PR med mera.
- För oss på E.ON handlar det om hållbarhet. Och i ett hållbart samhälle måste tjejer kunna välja alla yrken, precis som killar. Därför är klubbens satsning på kvinnliga fotbollsspelare viktig, menar Karin Jarl Månsson som är VD för E.ON Försäljnings AB.
Sysselsättning för 970 ungdomar
- I FC Rosengård ser vi en klubb som bygger något helt nytt. Då tänker jag inte bara på klubbens Champions League-tjejer utan lika mycket på allt det klubben gör för hela staden Malmö, bland annat via deras mångåriga sociala projekt, säger Dan Olofsson på Sigma.
- Vi på SBAB har valt att engagera oss i klubbens arbetsmarknadsprojekt Boost by FC Rosengård. Tänk att en fotbollsklubb bara på de tre senaste åren ordnat fast sysselsättning åt 970 ungdomar som tidigare varit långtidsarbetslösa, säger marknadschef Carl Lindståhl.
Den ekonomiska målsättningen hos Rosengård är en långsiktigt hållbar ekonomi, som bygger på fasta sponsoravtal och utan att vara beroende av enskilda punktinsatser från näringslivet. Klubben räknar att detta mål kan nås under 2017.
Mot Champions League
- Damfotbollen växer kraftfullt ute i Europa, med de stora herrklubbarna som lokomotiv. Det är bara en tidsfråga innan UEFA hänger med i utvecklingen och då väntar en helt annan ekonomi för europeiska toppklubbar som vår, säger Klas Tjebbes.
Proffsfotboll för tjejer finns i begränsad omfattning hos andra klubbar i Sverige. Men detta är första gången som en klubb bygger en långsiktigt hållbar ekonomi kring en komplett professionell organisation med heltidsanställningar och 12-månaderskontrakt för alla spelare.
- Klubbens sportsliga målsättning är att även fortsättningsvis vinna Damallsvenskan varje år samt att avancera så långt som möjligt i Champions League, säger Klas Tjebbes.
Mest lästa just nu
Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…
Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast rolig läsning,
Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill
säga löner, angavs som främsta anledning.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.