Brynäs fans i fantastisk insamling
Över en halv miljon insamlade på ett dygn
Brynäs vädjan till fansen för att säkra stjärnorna har gett ett ett sanslöst gensvar! På bara några timmar samlade Brynäs fans in över 628 000 kr efter klubbens vädjan om hjälp för att slutföra stjärnvärvningarna. Insamlingen ska hjälpa SHL-klubben att finansiera värvningarna av forwarden Patrik Berglund, 32, och backen Simon Bertilsson, 29.
– Det privatpersonerna har gjort är helt fantastiskt, säger klubbdirektören Michael Campese.
”Vi har redan nu slagit ett nytt rekord för insamlingar bland privatpersoner till Brynäs IF”, betonar SHL-klubben på Twitter.
Då har insamlingen bara pågått i ett dygn, knappt. Och den egentliga summan är större..
– Det här är bara pengar via Swish. Summan från banköverföringar vet vi först vid midnatt, säger Campese.
Swishsumman kommer från drygt 2 000 privatpersoner som swishat fram till midnatt på måndagen.
Fansens insamling beräknas fortsätta till och med nästa vecka, och hittills har Brynäs 711 914 kronor i supporterkassan (Där finns 83 457 kronor sedan tidigare).
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Biljettpriserna till fotboll-VM i sommar tenderar att bli de högsta någonsin. Från FIFA:s högvarter framkommer nu att Fyra biljetter till finalen den 19 juli på MetLife Stadium i New Jersey har lagts ut på sajten för strax under 2,3 miljoner dollar styck, vilket motsvarar cirka 21 miljoner kronor, enligt AP. Platserna är belägna bakom mål på den ena kortsidan. Så de åskådarna får i alla fall se skapligt... skapligt...
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar