Nytt femårsavtal säkrar Vinterstudion

Nu står det klart att publiken kan fortsätta att följa de svenska skidstjärnorna i SVT. Ett nytt avtal ger SVT rättigheterna att sända majoriteten av världscuptävlingarna i längd och alpint de kommande säsongerna, ända fram till 2016.

- Det är det strategiskt viktigaste avtal om vintersport som vi tecknat. Det känns fantastiskt att kunna säkerställa en fortsättning av Vinterstudion och sändningarna från vintersporternas världscuper. Det gör att vi kan fortsätta vår satsning på att erbjuda publiken den bästa och mest omfattande bevakningen av vintersport, säger Per Yng, chef för SVT Sport.

Vinterstudion startade säsongen 2007/2008 och har rönt stora framgångar som växt stadigt för varje år. Den här säsongen har Vinterstudion lockat miljonpublik på med tittartidsandelar kring 60 procent som mest.

Det nya femårsavtalet med den internationella sportagenturen Infront Sports & Media omfattar merparten av världscuptävlingarna inom alpint, längd, skicross, freestyle och snowboard. SVT har även säkrat rättigheterna att sända samtliga tävlingar i SVT Play.

Avtalet innebär också att SVT åtar sig att fortsätta sköta tv-produktionerna kring de världscuptävlingar som avgörs på hemmaplan såsom skidspelen i Falun som avgjordes i helgen.

- Det är oerhört glädjande att SVT fortsätter sin omfattande bevakning av FIS världscuptävlingar och stärker sin roll som ”hoast broadcaster” för de inhemska tävlingarna. Det ökar exponeringen av vintersport i Sverige och ger publiken möjlighet att följa vintersportens största tävlingar, säger Bruno Marty, ansvarig för vintersport på Infront Sports & Media.

Det är sedan tidigare klart att SVT har exklusiva rättigheter att sända världscupen i skidskytte nästa säsong samt VM i skidskytte i Chanty-Mansijsk 2011 och Skid-VM i Oslo 2011.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen