Tjejernas världsomsegling blir TV-serie
I nästa Volvo Ocean Race som startar hösten 2014 medverkar svenska SCA med en båt och i ett tidigt skede tog företaget beslutet att satsa på enbart kvinnor i besättningen. Uttagningarna pågår som bäst och kraven är tuffa på de tjejer som vill vara med. Strix följer allt arbete med sitt team.
"Förverkligar sin dröm"
- Det blir en berättelse om en grupp starka, intressanta kvinnor som förverkligar sin dröm i en mycket maskulin värld. Jag tror att det är en utmaning som varje kvinna i världen kan känna igen, säger Ylva Hultén, exekutiv producent , Strix.
Många av kandidaterna har seglat runt om i världen i tuffa offshorerace, men Volvo Ocean Race har nästan uteslutande under åren haft manliga grupper. Därför är det ett banbrytande beslut hos SCA att enbart tillåta plats för kvinnor.
Besättningen tränas av VOR-veteraner som Magnus Olsson, Brad Jackson, Joca Signorini, Casey Smith och Martin Strömberg.
Extrema förhållanden
- Flickorna i laget är mycket erfarna seglare, med flera OS-medaljer och en otrolig kämpaglöd. Med människor, struktur och resurser har vi skapat de bästa förutsättningarna för att bygga den starkaste kvinnliga besättningen någonsin, säger Magnus Olsson.
TV-serien har titeln "The Last Big Adventure" och Strix vill berätta historien om en grupp av extraordinära kvinnor. Det handlar om att vara kvinna i en mans värld, om val man måste göra till havs under extrema förhållanden, att leva en dröm och inte minst, vara en i en grupp individer som tillsammans ska uthärda alla prövningar.
- Vi har uppnått finansiering till två initiala projekt och vill nu bilda allianser med programföretag i hela världen för att samproducera lokala versioner av serien, säger Jonas Linn Andersen Manfred, VD för internationell försäljning MTG Studios.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















