Åtta av tolv deltagare klara

Thomas Ravelli har fått frågan flera gånger tidigare. Skillnaden är att den här gången sa han ja. Det gjorde också en annan fotbollsspelare, Hanna Marklund och seglaren Marit Söderström Nord. Därmed är åtta deltagare klara för Mästarnas mästare.
Hanna Marklund har nu sagt ja till Mästarnas Mästare och därmed är åtta deltagare klara.. Foto: Christine Olsson, Scanpix

 

SVT:s succé börjar få fullt i rollistan för den sjätte säsongen.

En profil

Thomas Ravelli blir en förgrundfigur, det förstår alla. Van vid TV och med förmågan att alltid bjuda på sig själv så jublade säkert SVT:s gäng som komponerar rollistan.

Hanna Marklund har ett EM- och VM-silver och i DN berättar hon om sina förväntningar inför inspelningarna i september i Kroatien.

- När man väl har åkt dit och står där så är det klart att man vill tävla fullt ut, säger Hanna Marklund som upprätthåller en bra tradition med damfotbollsspelare i programmet. Tidigare har både Malin Moström och Victoria Svensson deltagit.

Kul att träffa alla

- Jag ser fram emot att träffa alla. Man har en liten bild av var och en, och det ska bli kul att lära känna dem på ett annat sätt. Man har ju sett vilken gemenskap det finns i programmen.

Nu gäller det att också förbereda. Många har åtminstone i efterhand medgett att deltagandet är lite prestigefyllt.

- Men det är svårt att lägga upp träningen precis när vad som helst kan hända. 

Fyra saknas

Förra seglardrottningen Marit Söder¬ström Nord (då Söderström) har totalt tio VM-guld i E-jolle, laser, 470 och enmansbåt och blev världsmästare och tog OS-silver i 470 1988 ihop med Birgitta Bengtsson.

Sedan tidigare är friidrottarna Christian Olsson och Kajsa Bergqvist klara för programmet och nyligen presenterades simmaren Lars Frölander, skidåkarna Anna Olsson och Sven-Åke Lundbäck.

Det innebär att åtta deltagare klara. Fyra gamla välkända idrottare saknas.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.