MTG stoppar SVT och TV4 i OS

SVT och TV4 vill åtminstone få möjlighet till intervjuer från OS i Sotji. Då krävs en utökad sändningsrätt och ett klartecken från MTG. Men trots erbjudanden om sjusiffriga belopp i ersättning blir det nobben från MTG. Största förlorarna är TV-tittarna.
Varken SVT eller TV4 får tillgång till tävlingsarenorna och kan göra sedvanliga intervjuer. Utan ackreditering är det ingen journalist som släpps in till idrottarna, så är SOK:s regler. Foto: TT Nyheter

 

ATG har köpt sändningsrätten till OS i Soji och för första gången på 60 år ska inte SVT bevaka tävlingarna. Pengarna avgjorde och MTG betalade mest.

SVT och TV4 vill i vilket fall som helst nyhetsbevaka tävlingarna.

´"Fri nyhetsrätt"

Och här gör både SVT gällande att de har rätt till mellan 30-90 sekunder per dag inom ramen av nyhetsprogrammen Sportnytt, Sportspegeln, Rapport, Aktuellt och nyheterna i Gomorron Sverige.

- Det finns en fri nyhetsrätt, som vi bedömer som tillämpbar i det här fallet. Det finns inget som hindrar oss från att göra intervjuer med idrottsmän eller visa bilder från tävlingarna i våra sändningar, säger SVT:s sportchef Per Yng.

Problemet är att varken SVT eller TV4 har fått några ackrediteringar till OS för att kunna göra inslag på plats i Sotji.

Pengarna som räknas

Så långt har det gått, kommersialismen stoppar nyhetsbevakningen, allt enligt IOK:s egna regler.

Utan ackreditering får inte TV4 och SVT vistas i och runt tävlingsplatserna. Följden blir att deras reportageteam får hållas utanför arenorna och jaga idrottarna och deras ledare när de ska utföra sitt jobb.

Men Björn Folin, presschef på SOK, menar att det inte är genomförbart.

 Vi kommer inte ha möjlighet att ge andra intervjuer än på pressträffarna i den internationella zonen, och där får SVT inte filma, säger Björn Folin, presschef på SOK, till Aftonbladet.

VIll inte hindra någon kanal

MTG har tagit beslutet att det är via deras kanaler som svenskarna ska få rapporter från OS. 

Erik Westberg, sportchef på Viasat, är beredd på kritiken när allt flera personer får klart för sig att OS i TV kommer att bevakas på ett annorlunda sätt.

I ett skriftligt uttalande till TT skriver han:

”Vi har absolut inte för avsikt att hindra SVT från att visa bilder från OS i sina nyhetsprogram. Däremot finns det internationella regler som rättighetsägaren, Internationella olympiska kommittén, har utformat. Det gäller alla tv-bolag över hela världen som inte sänder från OS, även SVT".

Journalister tagna av polisen

Många befarar att OS i Sotji blir besynnerligt. Hur de påkostade och besynnerliga kostnaderna bara har fått öka i storlek, hur den ryska PR-maskinen mullrat och nu senast hur norska journalister har behandlats ökar kritiken.

Två norska journalister från norska TV2 blev väldigt fientligt behandlade vid ett besök. De stoppades ideligen och greps utan förklaring. Det var ett sådant fientligt agerande att Norges ambassad i Moskva kallar polisens behandling av journalisterna för ”trakasserier” och vill få en förklaring från ryska myndigheter, skriver Tv2.no.------------------------------------------------------

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen