Allt förberett i Sotji och Säter...
MTG köpte hela paketet, personalen har laddat länge, tekniken är supervässad och OS-studion i Sotji är inredd.
Allt är förberett och Viasat har kontroll på allt. Möjligen utom tittarna, framför allt de äldre.
Jättelikt utbud
MTG och Viasat tar fulla steget. Efter köpet av OS, som ska ha kostat runt 250 miljoner, sparar man ingen möda på att göra ett OS som vi aldrig har sett maken till.
Fler sändningar, fler kanaler, mer information och framför allt tekniska finesser som aldrig förr via webben och appar för surfplattor samt mobiler.
Du som tittare kan spola tillbaka för att återställa tidsskillnaden som är tre timmar framåt. Allt serverat med allehanda statistik och grafiskt tilltalande.
1 300 timmar teve, 100 live-evenemang och reportage, det är vad du har att vänta dig.
Allt bygger på högteknologi och nya medievanor. De yngre tittarna vill titta på webben och appar medan de äldre kräver bra TV.
Enkät visar vilka som inte kan titta
TT har låtit göra en enkät i Stockholm mot bakgrund av att det krävs betaltjänsterna TV3, TV10, Viasat eller Viaplay för att se OS.
Bland 39 äldreboenden framkommer att nära två av tre, 64 procent, saknar tillgång till betalkanalerna om inte de själva vill betala.
Varje kommun är egenmäktig i sina beslut, men generellt är det upp till personen att skaffa TV-kanaler utöver de vanliga.
Göteborg framstår som ett undantag. Där uppger kommunen att alla äldreboenden utom ett kan visa OS i gemensamma utrymmen.
Sändningar under arbetstid
Sju av tio svenskar kommer att följa OS via mobilen, TV:n, surfplattan, tidningar och/eller radio visar en Sifo-undersökning som Tele2 låtit göra.
Ni känner väl förresten till att många av sporterna sänds under tidpunkter då de flesta svenskar jobbar.
Fyra av tio OS-tittare tror att de kommer att se på tävlingarna samtidigt som de jobbar, visar samma undersökning.
25 procent av de svarande kommer inte titta alls, men än så länge förefaller det som om OS lockar många svenskar. Trots alla rapporter om missförhållanden.
Han engagerade sig
OS skapar engagemang, den saken står klar.
Som i Säter, där en person med starkt engagemang ser till att ingen sportintresserad ska gå miste om händelserna i Sotji.
- Vi kommer att köra direktsändningar från Sotji helt gratis, säger Peter Törnblom som tack vare lokala sponsorer har fått ett specialavtal med Viasat.
- Vi är det enda Folkets Hus i hela Sverige som bjuder på OS-sändningar.
Peter Törnblom är verksamhetsansvarig i Säter och insåg att många äldre personer som är intresserade av OS skulle missa allt i år.
Hemligt avtal med Viasat
Men han agerade och ringde först Viasat som mycket väl kunde tänka sig ett avtal för ett hemligt specialpris. Sedan har Törnblom jagat sponsorer med framgång.
- Jag ringde runt till företag, politiska partier och kyrkan. Jag ringde också LO och PRO. Alla tackade ja till att sponsra, berättar han för Dalarnas Tidning.
- Vi är först ut i Sverige. Alla i Säter kan se OS live helt gratis på storbildsskärm. Det är helt unikt, säger han glatt.
I Folkets Hus har man tidigare haft livesändningar från Leksands matcher.
- Förra året överskred vi målet med råge. Vi hade vi 7 983 besökare vilket var dubbelt så många som året innan. Vi tror starkt på den här satsningen.
Nu blir det öppet hus i Säterbornas gemensamma biosalong från åtta på morgonen till åtta på kvällen under två veckor med start den 8 februari. Plus via en storbildsskärm i cafeterian.
Peter Törnblom ger sig inte med det. Han vill också bjuda in speciella gäster och söker bl a Gunde Svan för ett besök.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
2. Färre?
Har rubriksättaren läst artikeln? Ska det inte vara "...äldre personer som inte kan se OS är FLER än någonsin?3. Ni är på hugget!
Tack till två läsare som ser fel. Nu är det korrat.Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF vädjar nu hos Leksands kommun om ekonomisk hjälp. Av ett pressmeddelande framgår att föreningen ansöker om att förlänga och utöka det befintliga borgensåtagandet samt att förlänga hyresavtalet kring arenan.
Resultatet för verksamhetsåret 2024-2025 pekar på ett minusresultat på omkring 20 miljoner kronor för koncernen Leksands AB, med den ideella föreningen Leksands IF..
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Tack vare gemensamma och nya resurser har Svensk Simidrott och Gymnastik- och Idrottshögskolan (GIH) inlett ett unikt samarbete som sträcker sig över fem år. Målet är att genom banbrytande forskning och innovativa metoder utveckla svensk simning till en internationell förebild inom träningsmetodik.
I spetsen står erkänt duktige tränaren, johan Wallberg, som också är entusiastisk inför uppdraget.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Macke (inte verifierad)
tis, 2014-02-04 09:30
1. Va???
"Men äldre personer som inte kan se OS är färre än någonsin..."