SVT och TV4 sänder Euro 17

I dag har SVT, TV4 och UEFA, det europeiska fotbollförbundet, skrivit på avtalet om EM i fotboll för damer 2017, Euro 17, alltså damernas EM. Överenskommelsen innebär att kanalerna åter delar på sändningsrättigheterna.
Förbundskapten Pia Sundhage, Caroline Seger och en gråtande Lotta Schelin efter Tysklands seger med 0-1 i semifinalen i EM på Gamla Ullevi i Göteborg. Här tog Sveriges EM-äventyr slut. Foto Björn Larsson Rosvall, TT

 

SVT och TV4 ska nu fördela de  31 matcherna mellan sig, precis som under herrarnas VM-spel i år. 

16 lag i EM

- Sverige gjorde en mycket bra EM-turnering på hemmaplan förra sommaren. Mycket talar för att förbundskapten Pia Sundhage nu bygger ett delvis nytt lag mot VM-kval och VM 2015. Det laget har alla förutsättningar att vara riktigt bra till EM 2017, säger SVT:s sportchef Per Yng.

De svenska damerna ska kvala in till fotbolls-EM 2017, där 16 lag kommer att delta. De 16 lagen är indelade i fyra grupper med fyra lag i varje grupp. Vem som kommer att stå som arrangör för damernas fotbolls-EM 2017 är inte klart, utan bestäms först i december 2014.

Klart är dock att Österrike, Frankrike, Israel, Nederländerna, Polen, Skottland och Schweiz är intresserade av arrangörskapet.

Mycket damfotboll i fyran

- Det känns naturligt och kul att de populära damfotbollsmästerskapen fortsätter i TV4, säger Fredrik Olofson, sportchef TV4-Gruppen.

TV4-Gruppen har under de senaste tio åren sänt damfotboll och sommarens EM blev en riktig tittarsuccé. Sveriges matcher sågs i genomsnitt av 1,3 miljoner tittare vilket är den högsta siffran för Sveriges matcher sedan VM 2003. Då var finalsiffran 3 790 000 tittare och drog upp snittet till nära 1,4 miljoner.

TV4 äger även ensam rättigheterna till både dam-VM 2015 och 2019. TV4 och SVT delar även på rättigheterna till herrarnas Fotbolls-VM i Brasilien 2014, VM 2018 och VM 2022.

Swisch-kampanjer är i dag vardagsmat inom elitidrotten. 

 Niklas Wikegård, sportchef i Djurgårdens ishockey, har flera gånger vädjat om extra tillskott från medlemmar och andra partners.

Nu är det ekonomiskt hårt trängda AIK FF AB som vädjar om hjälp från den så kallade ”Den svarta Massan”. En ekonomisk förening, vars pri

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen