SVT och TV4 sänder Euro 17
SVT och TV4 ska nu fördela de 31 matcherna mellan sig, precis som under herrarnas VM-spel i år.
16 lag i EM
- Sverige gjorde en mycket bra EM-turnering på hemmaplan förra sommaren. Mycket talar för att förbundskapten Pia Sundhage nu bygger ett delvis nytt lag mot VM-kval och VM 2015. Det laget har alla förutsättningar att vara riktigt bra till EM 2017, säger SVT:s sportchef Per Yng.
De svenska damerna ska kvala in till fotbolls-EM 2017, där 16 lag kommer att delta. De 16 lagen är indelade i fyra grupper med fyra lag i varje grupp. Vem som kommer att stå som arrangör för damernas fotbolls-EM 2017 är inte klart, utan bestäms först i december 2014.
Klart är dock att Österrike, Frankrike, Israel, Nederländerna, Polen, Skottland och Schweiz är intresserade av arrangörskapet.
Mycket damfotboll i fyran
- Det känns naturligt och kul att de populära damfotbollsmästerskapen fortsätter i TV4, säger Fredrik Olofson, sportchef TV4-Gruppen.
TV4-Gruppen har under de senaste tio åren sänt damfotboll och sommarens EM blev en riktig tittarsuccé. Sveriges matcher sågs i genomsnitt av 1,3 miljoner tittare vilket är den högsta siffran för Sveriges matcher sedan VM 2003. Då var finalsiffran 3 790 000 tittare och drog upp snittet till nära 1,4 miljoner.
TV4 äger även ensam rättigheterna till både dam-VM 2015 och 2019. TV4 och SVT delar även på rättigheterna till herrarnas Fotbolls-VM i Brasilien 2014, VM 2018 och VM 2022.
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
Aldrig tidigare har ett svenskt landslag värderats så högt som det Tre Kronor som natten till torsdagen, 02 00, inleder Four Nations Cup mot Kanada i Bell Centre i Montreal.
De 23 spelarnas värde uppgår till 162 710 000 dollar eller motsvarandesvenska kronor 1,8 miljarder svenska kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.