En blivande favorit för sportälskarna
– Det blir en minst sagt liveintensiv premiärhelg med både fotboll, hockey, innebandy, handboll och golf, säger Johan Cederqvist, programchef sport på C More.Sportkanalen är en ny satsning från C More.
En kompott av inslag
Ambitionen är att med en kombination av livematcher, sportnyheter, intervjuprogram, sammandrag, höjdpunkter och dokumentärer leverera en typ av sport-tv som saknats i Sverige.
– Jag tror inte att något tv-hus i Sverige haft lika bra förutsättningar som vi har nu och de kommande åren, därför är det logiskt att vi tar chansen och bryter ny mark för sportkonsumtion, säger C Mores VD Manfred Aronsson.
– C More har i snart 20 år varit hemvisten för Allsvenskan och SHL (tidigare Elitserien) och har under de senaste åren adderat ytterligare ligarättigheter till portföljen, inklusive HockeyAllsvenskan, Superettan, Handbollsligan och Svenska Innebandyligan.
Sänder även landslaget
C More och TV4 har dessutom säkrat de exklusiva sändningsrättigheterna till samtliga herrfotbollslandslagets matcher från och med hösten 2018 till VM 2022. I rättigheterna ingår EM-kval, VM-kval och den nya viktiga turneringen UEFA Nations League, liksom alla europeiska kvalmatcher till EM och VM.
– Vi hoppas att allmänt sportintresserade kommer uppskatta tillgängligheten, samtidigt som våra premiumkunder som idag ser allt kommer att uppskatta de nya formaten som klär in dygnet före och efter livematcherna. Där kommer det finnas plats för fördjupning, nostalgi och diskussion, säger Johan Cederqvist.
Olof Lundh i TV-form
Dessutom ska Olof Lundh medverka. Hans podcast övergår till ett filmat program. Allsvenskan, SHL och HockeyAllsvenskan får fasta dagar för Veckans Match i kanalen omgivna av ett stort antal matcher från Superettan, Handbollsligan och SSL i innebandy. Utöver det godbitar ur PGA-touren och övriga evenemang som gästspelar i den nya kanalen.
Det är sedan tidigare klart att Sportkanalen kommer distribueras hos Telia men dialog med flertalet operatörer om att distribuera kanalen pågår. Innehållet finns såklart tillgängligt via CMore.se.
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















