Vad händer nu med Vinterstudion i SVT?

NENT Group, med kanalerna TV3, TV6, TV8 och TV10, förvärvar rättigheterna till klassiska vintersporter - däribland VM i alpint och längdskidor.

SVT tappar tillgången till en rad tävlingar och frågan är vad som sker med Vinterstudion.

Det strävsamma paret,Anders Blomqvist och Jacob Hård, måste klara sig utan många stortävlingar på skidor.

De klassiska vintersporterna får ett nytt hem för de svenska tittarna. Nordic Entertainment Group tar över de exklusiva medierättigheterna i Norden till några av världens största vintersporter från 2021, däribland världscupen och världsmästerskapen i både alpint och längdskidåkning. Avtalet sträcker sig över fem år och säkrar rättigheterna på alla NENT Groups plattformar. Det handlar alltså om en affär för åtskilliga miljoner.

NENT tar över, SVT avväpnat

- Det här avtalet är en viktig milstolpe för oss. Det är lika viktigt som förvärvet av rättigheterna till ishockey-VM 1989 och de olympiska rättigheterna 2011, säger Anders Jensen, VD och koncernchef NENT Group.

Bolaget har gått in med stora pengar och slultligen lyckats ro hem affären och samtidigt står där SVT avväpnat.

NENT Group har säkrat rättigheterna från Infront Sports & Media på fem år. Med start hösten 2021 kommer tittarna kunna ta del av följande världsklasstävlingar på NENT Groups streamingtjänst Viaplay, på Viasats betal-TV-kanaler och på lokala fri-TV-kanaler ():

Här alla tävlingar

- Världsmästerskapen i längdskidåkning, alpint, backhoppning, nordisk kombination, snowboard, freestyle och freeskiing (2023 och 2025)

  • - Alpina världscupen - herrar och damer
  • - Världscupen i längdskidåkning – herrar och damer
  • - Världscupen i backhoppning - herrar och damer
  • - Världscupen i nordisk kombination – herrar
  • - Världscupen i snowboard – herrar och damer
  • - Världscupen i freestyle och freeskiing – herrar och damer

Vintersport har en lång och djup tradition i Norden, med bevisad kapacitet att engagera miljontals tittare och har under decennier skapat många av Sveriges största tv-sportögonblick. 

Anders Jensen, VD och koncernchef NENT Group, betonar: 

- Det här avtalet är en viktig milstolpe för oss. Det är lika viktigt som förvärvet av rättigheterna till Ishockey-VM 1989 och de olympiska rättigheterna 2011. Från Stenmark, Wiberg och Kirvesniemi till Nykänen, Bjørgen och Dæhlie har vintersporter skapat några av Nordens största sportstjärnor. 

Det här är den senaste affären av flera sportförvärv som NENT Group gjort de senaste tio månaderna, 

Sedan juni 2018 har NENT Group dessutom säkrat ett oslagbart utbud av högkvalitativa sporträttigheter inklusive Premier League, Bundesliga, Ligue 1, Formel 1, IndyCar, VM och EM i handboll, Europatouren och Ryder Cup.

Investeringarna visar att koncernen vill ha herraväldet inom sport-TV.

Fakta

Rättigheterna till ett fåtal specifika världscupdeltävlingar är inte inkluderade i den aktuella affären. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen