Vinterstudion byggs runt skidskytte
EBU, Europeiska radio- och TV-unionen, har säkrat både en förlängning och ett nytt avtal med Internationella skidskytteförbundet. Ett kontrakt som gäller fram till 2026, med en möjlighet för IBU och EBU att förlänga ytterligare fyra år. Det innebär att det blir fortsatt mycket skidskytte i SVT.
- Skidskytte engagerar en miljonpublik i Sverige varje helg och blir nu nyckelsporten som vi bygger framtidens Vinterstudion kring, säger Åsa Edlund Jönsson, sportchef på SVT.
Varje säsong avgörs världscupen i skidskytte på tio olika orter runt om i världen, totalt handlar det om ungefär 40 tävlingsdagar per säsong. Utöver det tillkommer VM varje säsong, förutom OS-år, samt ett Europamästerskap varje år.
- Vi säkerställer att skidskyttet genom public service når många människor. Samarbetet med EBU (European Broadcasting Union) och SVT har hjälpt oss att etablera skidskytte på en hög nivå med stort intresse, säger svensken Niklas Carlsson som är generalsekreterare i IBU (Internationella Skidskytteförbundet).
Nästa år blir en supersäsong för Vinterstudion som sänder från världscuperna i skidskytte, längd, alpint och skicross, samt från tre vinter-VM, hävdar Åsa Edlund Jönsson.
- Säsongerna därefter kommer Vinterstudion att byggas runt VM och världscupen i skidskytte samt de tävlingar i längd och alpint som avgörs i Schweiz och Österrike.
Hon presenterar också en nyhet:
- Vinterstudion kommer också att innehålla ett starkt reportageberättande samt ett tydligt följa debatterar och granska vinteridrott.
Mest lästa just nu
Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.
Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande.
Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Skriv kommentar