Familjekamp mitt ute på fjället
Antalet TV-program med en eller flera idrottskändisar är obegränsat.De seglar över Atlanten, bestiger berg, åker till Grekland och tävlar i Mästarnas mästare alternativt beger sig till Portugal för att tävla i Super Stars. Det har blivit en egen bransch och många återkommer. Och vi tittar och uppmuntrar TV-bolagen. Nu kommer "Sveriges starkaste familj" i SVT och en idrottskändis är programledare.
Här tävlar sju vältränade familjer mot varandra i fysiska utmaningar och mentala prövningar mitt i den vidsträckta jämtländska vildmarken under ledning av Susanna Kallur och André Pops
För lagen gäller det inte bara att besegra sina motståndare, utan också att bemästra Årefjällens branta sluttningar, blåst och kyla. Det blir ett storslaget äventyr och en stenhård kamp mot toppen, och titeln Sveriges starkaste
–Jag älskar idén till programmet. Att tävla, vara ute i naturen och vara tillsammans med familjen är mina favoritgrejer. Så jag känner mig väldigt förväntansfull att få vara med, säger Sanna Kallur.
–För mig är familjebanden det viktigaste och starkaste man har i livet. Det är också dessa band som kommer att stretchas och prövas vid de tuffa tävlingarna och det enkla lägerlivet på Årefjället. Det ska bli intressant att se hur våra familjer tar sig an utmaningarna för att genom samarbete och sammanhållning bli Sveriges starkaste, säger André Pops.
Sveriges starkaste familj är ett tävlingsprogram för familjerna som deltar, men också för familjerna där hemma. Precis som Mästarnas mästare och Allt för Sverige innehåller programmen inte bara tävlingar utan också intervjuer med familjemedlemmarna och bilder från deras lägerupplevelser i Åre.
–Sveriges starkaste familj är ett program som vi tror kommer bli spännande, känslosamt och inte minst mycket vackert eftersom det kommer utspela sig i Sveriges storslagna natur. Men det kommer bli tufft för familjerna, den vinnande familjen kommer behöva visa prov på styrka och mycket stor samarbetsförmåga, säger Haida Jamshidi, exekutiv producent för Sveriges starkaste familj.
Sveriges starkaste familj är en serie i åtta avsnitt och planeras att sändas i september 2020.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0 till 12,0 procent.
Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
En dags biljett kostade 300 kr, två dagars entré minst 500 kr.
Åskådarna trängdes i varenda backe, utförslöpa, ja överallt under tävlingsdagarna.
Ändå tvingas nu de ansvariga medge att skid-VM drabbas av minst 1 miljon kronor i förlust, men det finns farhågor om mera.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.