Fortsatt oenighet i Hockeyettan

StayLive, ledande aktör inom streaming och ott-lösningar i Norden och med en verksamhet sedan 2013 blir ny huvudpartner till Hockeyettan.  Avtalet, som börjar gälla 30 september är fem-årigt och är enligt ligans vd, Jens Israelsson, värt mångmiljonbelopp. 

30 av ligans 40 föreningar omfattas av det nya avtalet,  Boden och Karlskrona har tills vidare valt att stå utanför och väljer precis som förra säsongen att sända ligamatcher på egna platt former.

Frågan är hur alla fans till klubbarna i Hockeyettan ska

Vid seriestarten hösten 2021 bojkottade flera lag i Hockeyettan att spela bortamatcher mot Boden och Karlskrona.  Dessa lag led ekonomisk skada och har båda anspråk på ersättning för uteblivna intäkter. Svenska Ishockeyförbundet har hittills vägrat att kompensera de två lagen.

Tvisten med Hockeyettan/Hockeyförbundet var en envis följetong under hela förra säsongen och fick sin upplösning först i mitten av augusti då förbundet högst motvilligt avskaffade den omdiskuterade paragrafen 6:1. En bestämmelse som tvingade lag i förbundsserier att tillhöra en ligaorganisation.

ATG backade

Bodens ordförande Daniel Åström har för NSD gjort klart att föreningen inte återvänder till Hockeyettan förrän de ekonomiska anspråken är reglerade.

- Bojkotten har kostat oss upp mot en miljon kronor, det är nummer ett att vi erhåller ersättning.. Vi hade förväntat oss att Hockeyettan skulle ta en kontakt om de vill ha ett avtal med Boden om TV-sändningarna. Vi har också tillskrivit Hockeyförbundet, hittills utan resultat, säger Daniel Åström.

Stay/Live ersätter ATG som samarbetspartner, det bolaget valde att lämna Hockeyettan efter förra säsongen stora oro. Med lagbojkotter, hemliga ljudfiler och slutligen omstridde vd:n Ronnie Glysings avgång.

Nu tar Hockeyettan sats med ny ordföranden, Håkan Svensson, och ny vd, Jens Israelsson.

-Nu jobbar vi stenhårt på att det ska bli bra upplevelser och bra TV-sändningar i höst, betonar Jens Israelsson.

Klubbarna ska i avtalet bland annat garanteras intäkter baserat på antal tittare på såväl hemma som bortamatcher. För supporters finns tre olika alternativ, pay per wiew, månadsabonnemang och säsongabonnemang.

"Maximera utvecklingen"

-Vi kommer att jobba gemensamt för att maixmera Hockeyettans utveckling, framhåller Pontus Karsbo på Stay/Live.

Återstår att se om Boden och Karlskrona sluter upp bakom det nya avtalet – det är upp till Anders Larsson, ordförande i förbundet, att gå Boden och Karlskrona till mötes – förra höstens lagbojkott var i strid med förbundets tävlingsbestämmelser. Det finns ingen tvekan  i det avseendet.

 

KJELL NILSSON

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.