Omskrivna Infront blir handbollens nya partner
Svensk elithandboll, herrar och damer, har fått nobben av C More, och har i stället skrivit avtal med den globala jätten, Infront, som kontrolleras av kinesiska ägarintressen.
Avtalet är på fem år och är totalt värt åtskilliga miljoner.
Det innebär för lagen i Handbollsligan, herrar, 14 lag, och SHE, damer, 12, lag, årligen erhåller cirka två miljoner kronor.
Infront har i svensk media uppmärksammats för ett flerårigt samarbete med IIHF, det internationella ishockeyförbundet. Och inte alltid i smickrande sammanhang. Anklagelser om mutor och korruption har förföljt IIHF:s tidigare ordförande Rene Fasel. Efter förhandlingar med Infront.
Det är såvitt känt första gången som Infront tar plats på nationell svensk nivå. Peter Gentzel, vd. på Svensk Elithandboll meddelar att C More inte var intresserat av fortsatt samarbete.'
Skapar möjligheter
-Med Infront som partner kommer våra två ligor och samtliga 26 lag, kunna erbjuda live-streaming via anpassade OTT-plattformar samt on-demand-innehåll.
-Våra lag ges också ökade möjligheter till direkt kommunikation med supporters och partners. Som på sikt kan skapa tillväxt och ökat engagemang, framhåller Peter Gentzel.
Arenaproducent är som tidigare Rego Production AB.
Från Infront poängterar London-baserade Amikam Kranz i ett pressmeddelande att avtalet visar Infronts växande förmåga att kombinera de bästa tjänsterna inom media, vadslagning och teknologi.
-Vår inställning är att hjälpa våra kunder ( de 26 lagen) med att nå sina kommersiella mål, och därigenom skapa tillväxt för såväl ligorna som anslutna lag.
Infront störst i Europa
Infront finns i internationell handboll via rättighetsavtal med det Europeiska förbundet. I nyligen genomförda EM för herrar i Sverige och Polen var det Infront som dikterade villkoren och som Sveriges VM-general Krister Bergström hade att förhålla sig till .
Han kunde leverera 25 miljoner i vinst till det svenska förbundet.
Det europeiska förbundets överskott, baserat på avtalet med Infront, är inte känt. Som global spelare på rättighetsmarknaden har Infront en dominerande ställning. Genererar vinster åt sina uppdragsgivare – men också åt sig själva.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
De är tidernas två mesta landslagsspelare på damsidan – men i Kosta den 12 april drar Jamina Roberts och Nathalie Hagman på sig den blågula tröjan för sista gången. Hur nu landslaget ska klara sg utan de två särklassiga spelarna…
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Fotbollslandslaget blev en vinnare. Men det samma gällde Viaplay med den högsta siffran någonsin för en streamingtjänst.Över en miljon såg matchen Sverige-Ukraina i torsdags på den linjära kanalen Viaplay Sport. Det innebär att mer än var tionde svensk såg Sverige vinna.
Playoff-matchen mot Ukraina slutade med en svensk 3–1-sege. Det innebär att mer än var tionde svensk såg Sverige vinna.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar