Leksands IF tar strid med Skatteverket
Det är Förvaltningsrätten som har beslutat att påföra Leksands IF 4,4 miljoner i uttagsbeskattning efter att Skatteverkets har tittat tillbaka i arenabolaget Leksands IF Fastighets ABs räkenskaper för säsongen 2005-2006. Det slutade med en upptaxering på 5 miljoner kronor i intäkter och sänkt upptaxeringen med 600 000 kronor.
Inge pengar reserverade
- Konsekvensen blir att vi måste ut med en miljon mer i skatt för 05/06, säger Leksands vd, Mats Aspemo, till Dala Demokraten.
Den här tvisten har pågått i tre år och behandlats i först länsrätten och sedan förvaltningsrätten.
- Vi har en helt annan bild än Skatteverket och har inga pengar alls avsatta. De enda som kan betala är vår publik och våra sponsorer.
Då ökar miljonskulderna
Mats Aspemo vet att om domen går igenom blir det säkert en granskning av de senaste fyra säsongerna och då ökar miljonskulderna avsevärt.
Han själv skriver nu på föreningens hemsida om hur Skatteverket inledningsvis gjorde bedömningen att klubben borde betala 11 miljoner kronor i årshyra för att få spela matcherna i hallen. Ett belopp som sedan sänktes till ungefär hälften.
”Skatteverket grundar sig på ett resonemang om att det saknas alternativa hyresgäster och det är därför svårt att fastställa en marknadsmässig hyra. Skatteverket säger därför att man måste göra en kostnadskalkyl med påslag för att bestämma under vilka förutsättningar en hyresvärd skulle ha byggt arenan.
Överklagar domen
LIF:s motargument är att Tegera Arena byggdes för att möjliggöra fortsatt elitspel i Leksand och att marknadspriset är det LIF orkar/kan betala. LIF menar också att det borde vara en marknadsmässig skillnad mellan att spela i Allsvenskan jämfört med Elitserien med anledning av mindre tv-intäkter, mindre publik och lägre reklamintäkter”, skriver Aspemo.
Enligt Förvaltningsrättens dom ska fastighetsbolaget upptaxeras med ca 4,5 miljoner till en årshyra om ca 6 miljoner, att jämföra med klubbens kostnad om 1,5 miljon kronor.
”Leksands IF och Leksands IF Fastighets AB har aldrig haft för avsikt att undanhålla skatt och all redovisning har skett öppet och varit granskat och godkänt av revisorer.”, skriver Aspemo och avslutar med att fastighetsbolaget har tagit beslutat att överklaga domen.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















