Bolagisering ska ge Leksand 20 miljoner

Nu tar Leksands IF steget mot en bolagisering. I höst ska medlemmarna få ta del av erbjudandet och möjligheten att teckna aktier. Målet är att få in 20 miljoner kronor.

- Vi vill bredda finansieringen av elitverksamheten och skapa ett större vingelutrymme inför framtiden, säger Mats Aspemo, klubbens vd.

Planerna presenterade

Tillsammans med ordförande Bertil Daniels och ekonomichefen Anders Östling presenterade han planerna vid ett möte med medlemmar.

Pengar och Leksands IF har haft en del gemensamt, och för delen, även icke gemensamt under de senaste åren. Stora belopp har varit i flöde och klubben lever fortfarande med en hotfull verklighet.

En bolagisering är tänkt att en gång för alla göra slut på oron. Och det LIF som bildades 1919 som en ideell medlemsklubb behöver rätt många miljoner.

En av landet största föreningar

- Vi har inte tittat på beloppen ännu. Det är fortfarande väldigt tidigt i processen. Men mellan 10 och 20 miljoner kanske, säger Aspemo till Dalarnas Tidningar.

Med tanke på att det finns 8 000 medlemmar, många hängivna och spridda över hela landet, är det möjligt att klubben kan nå de stora beloppen.

- Behovet av pengar är stort, men av erfarenhet kan det vara lätt att gå lite längre än vad man faktiskt tänkt från början, säger Superstars ordförande Torbjörn Olsson och tänker på demokratin.

Bertil Daniels hade svar:

- Den frågan kommer medlemmarna och medlemsmötet att äga, om den ens blir aktuell. Och är det så att någon är villig att skjuta in pengar, som samtidigt har ett stort Leksandshjärta och brinner för det vi gör i föreningen och ishockeyn, då har jag ingenting emot att den personen har en stol i styrelsen.

Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg  Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0  till 12,0 procent.

Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund. 

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.