En tredje klubb i skuldfälla

Nej, inte en till. Jo, det är så illa. Lagom som ett visst lugn infinner sig i hockey-Sverige framkommer att en tredje klubb i Hockeyallsvenskan saknar pengar, stora pengar.
Fredrik Söderström är tränaren i IK Oskarshamn som är tredje klubb med besvär i Hockeyallsvenskan. Foto: Bertil Enevåg Ericson, TT

 

Almtuna, Timrå och nu senast IK Oskarshamn. Kanske inte ens sista föreningen i serie som skördar offer som aldrig förr.

Budgeten håller inte

Flera klubbar har fått begär efter SHL och kapprustningen skördar offer. Inte minst ångerfulla ledare som i något slags rus lät budgeten bli optimistisk. 

Utgifter möter inte intäkter. Sponsorer och åskådare är inte lika många som spelarlöner. 

Där höll inte budgeten som byggde på motsatsen.

I Oskarshamn har klubben ägnat sig åt en viss lobbying under en tid. Klubben har träffat alla politiska partier och informerat om det akuta läget.

Två lösningar

Det finns två lösningar. Och det är vad klubbens representanter har framhållit.

Att kommunen köper mediakuben i Arena Oskarshamn för 2 miljoner kr.

Och att kommunen sänker hyran i samma arena. Från dagens 900 000 kronor om året till en mycket mer marknadsanpassad nivå. 

Nu ska politikerna ta ställning.

Vi tillåter oss att påpeka att arenan är belägen på Döderhultsvägen.

När pingislivet  kändes som allra bäst för Bordtennisförbundet, då blossar en infekterad strid upp med stjärnan Truls Möregårdh.

Det gav det andra. Framgångar i OS i Paris, stor uppmärksamhet, Flera framträdande spelare, en ungdomsidol  växte fram och en megastor sponsor.Crafts miljardär, Torsten   Jansson visade sin kärlek till sporten och inte nog med det. Han lät bygga   en ny  intenationell pingisarena i Småland.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Inte minst Ebba Andersson själv var förvånad och hade svårt att hitt a orden. Hon ville förklara hur det kunde gå till att hon vann igen i detta VM. På nytt besegrade hon Therese Johaug i en sekundstrid.

–Jag är själv lika överraskad, faktiskt, sa hon till Viaplay efter målgång. Indirekt medgav Ebba att inte ens hon själv hade trott att det skulle vara möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.