Insamlingen räddar Asplöven

I mitten på februari slog klubben larm. 1 miljon kronor behövdes egentligen omedelbart. Asplövens HC i Haparanda utlyste en insamling.
Per Kentää, mannen bakom Asplövens hockey, gläds förstår över att räddningskampanjen lyckas.

 

Många kände att de vill bidra. Pengarna kom från alla tänkbara håll. Till och med från före detta spelare.

I dag har klubben fått in 873 949 kr. En fantastisk uppslutning från när och fjärran. Nu framstår målet om 1 miljon kronor som fullt realistiskt.

Budgeten höll inte

- Vi har nästan hela truppen på dag till dag-kontrakt fram tills dess att vi spelat färdigt säsongen och nu fortlöper de i ytterligare en, en och en halv månad, och därför måste vi söka ytterligare finansiering, förklarade Per Kenttä när han gick ut offentligt och berättade om problemen.

Denne Per Kentää har ingen motsvarighet i hockey-Sverige. Han jobbar som tränare, sportchef och klubbdirektör i föreningen och bara där sparar klubben pengar.

Men det hjälps inte. Säsongen har inte blivit vad man har hoppats i Haparanda med omnejd och publiken har inte kommit enligt klubbens förhoppningar. När det nu också skulle bli kvalspel för att försöka stanna i Hockeyallsvenskan stod det klart att utgifterna ökade avsevärt.

- Nu är det upp till sponsorer och allmänhet att visa att vi kan ha ett allsvenskt lag i östra Norrbotten, deklarerade Per Kenttä.

På hemsidan skrev han: "Detta brev riktar sig till dig som är sponsor men också till dig som tycker det är viktigt med ett hockeylag i hockeyallsvenskan från Norrbotten, Tornedalen och Haparanda. Vi behöver er hjälp”.

Och nog har människor slutit upp runt klubben.

Kopierad kampanj

På dryga två veckor har nära 900 000 kommit till klubbens konto och mer är på ingång.

I kvalet spelar Asplöven mot Sundsvall, Västervik samt Borlänge.

Asplövens initiativ till en insamling har också kopierats i Varberg. Varbergs Vipers i hockeyettan saknar 300 000 kronor till kvalspel. 

- Vi fick idén från Asplöven. De vädjade om en miljon och fick in en halv nästan direkt. Men hockeyintresset är väl lite större där. Men jag hoppas så klart, säger klubbens ordförande Mats Andersson till Hallands Nyheter. 

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.