IFK Göteborg förstärker - kansliet

Klubben är i starkt behov av en renovering. Spelare och ledare har lämnat i ett antal och i en takt som ingen annan elitklubb. Men nu mobiliserar IFK Göteborg och anställer nya medarbetare på Kamratgården.

Max Markusson och ordförande Mats Engström bygger nya IFK Göteborg. Foto: Adam Ihse / TT

 

I samma presentation introduceras en Ny marknads– och kommunikationschef och samt en ny ledningsgrupp.

Bakom står IFK:s nye klubbdirektör, Max Markusson, som kom i april, utvald från jobbet som evenemangschef på turism- och eventbolaget Göteborg & Co.

Ordern - förnya klubben!

Inte bara utvald utan också med en klar arbetsbeskrivning – förnya klubben!

Nu börjar resultatet att synas.

IFK Göteborg kommer även att anställa en ledningskoordinator som ska understödja klubbdirektören i arbetet med föreningens verksamhetsplanering samt i den nya ledningsgrupp som utsetts och som består av klubbdirektör, ekonomichef, sportchef, CSR-ansvarig samt marknads– och kommunikationschef.

Erica Berghagen blir ny marknads– och kommunikationschef och hennes bakgrund är lite annorlunda.

Hon sålde godis

På det glada 80-talet då Blåvitt erövrade Europa gick hon vid matcherna omkring på Ullevi med en korg på magen och sålde godis. 

-Och blev samtidigt en frälst ängel, säger Erica i dag, ett 30-tal år senare när hon blir ansvarig för en ny enhet med  marknad, försäljning, Blåvittshopen, media och reception slås ihop till en.

Nye klubbdirektören Max Markusson är glad över rekryteringen.

– Det handlar dels om att anpassa oss efter och bemöta den föränderliga tid vi lever i. Dessutom är det en investering i kompetens för att bli starkare och bättre, säger han.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.