Zlatan Ibrahimovic - investeraren

Zlatan Ibrahimovics holdingbolag Unknown AB har sedan starten i maj 2016 fram till nu fördubblat sin vinst till 200 miljoner kronor.

Zlatan Ibrahimovic och hans bolag Pestolla AB köptr Elimkyrkan på Storgatan på Östermalm för några år sedan. Avsikten var att bygga om fastigheten till ett townhouse. Bolaget betalade 43 miljoner för fastigheten - varav 38 miljoner kontant. Foto: TT

Bolaget äger rättigheterna till varumärket Zlatan. Redan under bolagets första åtta månader uppgick vinsten till 90 miljoner kronor, skriver Dagens Industri. Det senaste bokslutet visar att Unknown dubblade sin omsättning under året från 50 till 104 miljoner. 

Unknown AB har en aktieportfölj där stora investeringar gjorts i svenska bolag. Zlatan är bland annat delägare i spelutvecklarna Isbit Games, som har gjort ett mobilspel med Zlatan som affischnamn. Dessutom är han delägare i spelbolaget Bethard.

Enligt DI har svensken ett eget kapital i Unknown AB värt 292 miljoner kronor.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.

Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.

 Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.

Samtidigt har medlemsantalet vid vecka 25 passerat 530 000, vilket är den högsta noteringen för den tidpunkten sedan 2021. Till och med den sista maj hade 255 000 personer spelat minst en rond, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som har sammanställts av Tvmatchen.nu.de bredd- och elitnivå framöver, säger Leopold Neurath.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

Supertalangen från Kallinge SK (moderklubb), Rödeby AIF och Malmö FF Roony Bardghji vet vad han vill och dit skall han. Efter fem säsonger i FC Köpenhamn – han värvades dit som 14-åring - ansluter han i början av juli till Barcelona, en klubb han drömt om sedan barnsben. Endast den obligatoriska läkarundersökningen återstår.