”Stina är givetvis en drömvärvning!”
Skidskytteförbundetgör en jättesatsning med en rad ñyheter där det stora är Stina Nilssons skidskyttesatsning. Samtidigt presenteras Anna-Maria Uusitalo som ny Sportchef och Jean-Marc Chabloz som ny skyttetränare. De ska träna matcha Stina i hennes nya karriär. Där är också SOK delaktigt.
Stina får en direkt plats i vårt A-landslag med ett särskilt, individualiserat upplägg med fokus på att utveckla hennes arbete på skjutvallen, berättar landslagets huvudtränare Johannes Lukas.
-Vi kommer att ge henne det stöd hon behöver nu och framöver, samtidigt som de resursförstärkningar vi, tillsammans med SOK, gjort i Östersund säkerställer att övriga A-lagsåkare kommer få full satsning mot vinterns VM i Pokljuka samt OS i Peking 2022.
SOK satsar också
Samtidigt inleder SOK en stor satsning på skidskytte mot OS 2022 och 2026. Med i satsningen finns just Stina Nilsson och nye skyttetränare Jean-Marc Chabloz.
- Vi tror rekryteringen blir en fullträff för hela skidskyttelandslaget. Jean-Marc kommer även att lägga delar av sin tid på att jobba tillsammans med Stina Nilsson, säger Thomas Engdahl, sportchef på SOK.
Svenska Skidskytteförbundet arbetar nu för att bredda och popularisera skidskytte samt skapa förutsättningar för eliten att nå internationell toppklass. Ambitionen är att Sverige ska vara världsledande inom skidskytte.
Sportchefsrollen, som Anna-Maria Uusitalo nu intar, ersätter den tidigare funktionen som Landslagschef,
- -Anna-Maria är den perfekta Sportchefen, enligt Bengt Jönsson, Generalsekreterare. Hon blir en mycket välkommen förstärkning av vårt Elitcenter i Östersund och hennes tillsättande har tagits emot väldigt väl av både åkare och tränarkollegor.
Upplägget för Stina Nilsson är framtaget tillsammans med SOK.
Jean Marc Chabloz kommer också att använda delar av sin tid att arbeta tillsammans med Stina Nilsson
Skräddarsytt träningsprogram
Stina Nilsson får alltså en specialanpassad plats i skidskyttets A-lagsverksamhet. SOK stöttar även Stina med ett skräddarsytt och behovsanpassat stöd inom ramen för SOK:s stödprogram Topp och Talang.
Det känns otroligt spännande att bli en del av skidskyttelandslaget. Jag vet att jag har mycket att öva på och känner mig väldigt tacksam över att både Skidskytteförbundet och SOK vill satsa på mig som skidskytt.
- Det känns inspirerande att få chansen att utvecklas tillsammans med Skidskyttelandslaget. Jag känner stort förtroende för hela ledarteamet efter att ha pratat med Jean-Marc Chabloz och Johannes Lukas, säger Stina Nilsson.
.
+
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar