Specialförbund i enad attack mot RF
RF-ordförande Björn Eriksson får svidande kritik för sitt sätt att leda landets största folkrörelse. I spetsen för attacken står Hockeyförbundets ordförande, Anders Larsson, som tillsammans med tio ytterligare specialförbund lämnat in en motion till kommande RF-stämma i Uppsala i maj.
I en lång krönika på Hockeyförbundets hemsida svingar Larsson vilt mot RF och dess ordförande.
- På senare tid har vi sett hur den gemensamma överbyggnaden i RF gått allt längre och längre i riktningen mot att agera i” myndighets ställe” i stället för att var det idrottsförbund vi behöver och förtjänar.
Bakom motionen står även bandy, basket, bilsport, boxning, brottning, bågskytte, cykel, golf, handboll och motorcykel och snöskoterförbundet.
-Vi föreslår en omfördelning av minst fem procent av det statliga stödet, cirka 100 miljoner kronor, från den gemensanna överbyggnaden till den ekonomiska ramen för oss förbund.
Motionärerna retar sig på ökade personalkostnader inom RF/SISU, en ökning med 68 procent under den senaste fem års perioden, totalt är nu 800 anställda inom RF/SISU.
-Färre blanketter och mindre pekpinnar från RF och mer till oss medlemmar. Vi behöver ett tydligt och fokuserat RF/SISU. Jag vill slå fast att det är i föreningar och förbund som själva idrotten leds, bedrivs och utvecklas, skriver Larsson.
-Anders Larsson tycks orolig över att RF är för starkt och för styrande, replikerar Björn Eriksson i en intervju med SVT.
-Jag har läst hans inlägg en gång och drar slutsatsen att de finna olika uppfattningar mellan små och stora förbund. Jag tror att det handlar om vad som egentligen är idrott. Det är lite svårt att inte se oss som samhällsresurs, betonar Björn Eriksson
Idrottens Affärer avslöjade redan i december att det finns stor irritation inom Björn Erikssons fögderi.
Håkan Leeman, ordförande i SVEMO, uppmärksammade då den ökade administrationen och centraliseringen i svensk idrott och betonade att RF främst ska fokusera på att företräda och samordna och inte ha en ledarroll.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar