Specialförbund i enad attack mot RF
RF-ordförande Björn Eriksson får svidande kritik för sitt sätt att leda landets största folkrörelse. I spetsen för attacken står Hockeyförbundets ordförande, Anders Larsson, som tillsammans med tio ytterligare specialförbund lämnat in en motion till kommande RF-stämma i Uppsala i maj.
I en lång krönika på Hockeyförbundets hemsida svingar Larsson vilt mot RF och dess ordförande.
- På senare tid har vi sett hur den gemensamma överbyggnaden i RF gått allt längre och längre i riktningen mot att agera i” myndighets ställe” i stället för att var det idrottsförbund vi behöver och förtjänar.
Bakom motionen står även bandy, basket, bilsport, boxning, brottning, bågskytte, cykel, golf, handboll och motorcykel och snöskoterförbundet.
-Vi föreslår en omfördelning av minst fem procent av det statliga stödet, cirka 100 miljoner kronor, från den gemensanna överbyggnaden till den ekonomiska ramen för oss förbund.
Motionärerna retar sig på ökade personalkostnader inom RF/SISU, en ökning med 68 procent under den senaste fem års perioden, totalt är nu 800 anställda inom RF/SISU.
-Färre blanketter och mindre pekpinnar från RF och mer till oss medlemmar. Vi behöver ett tydligt och fokuserat RF/SISU. Jag vill slå fast att det är i föreningar och förbund som själva idrotten leds, bedrivs och utvecklas, skriver Larsson.
-Anders Larsson tycks orolig över att RF är för starkt och för styrande, replikerar Björn Eriksson i en intervju med SVT.
-Jag har läst hans inlägg en gång och drar slutsatsen att de finna olika uppfattningar mellan små och stora förbund. Jag tror att det handlar om vad som egentligen är idrott. Det är lite svårt att inte se oss som samhällsresurs, betonar Björn Eriksson
Idrottens Affärer avslöjade redan i december att det finns stor irritation inom Björn Erikssons fögderi.
Håkan Leeman, ordförande i SVEMO, uppmärksammade då den ökade administrationen och centraliseringen i svensk idrott och betonade att RF främst ska fokusera på att företräda och samordna och inte ha en ledarroll.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas vara klar under året.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar