Många miljoner uteblir för Östersunds FK

Sportchefen Adil Kizil jkom till jobbet hos Östersunds FK som vanligt på måndagen. Arbetsuppgifterna var dock något annorlunda. Numera jobbar han i en f d allsvensk klubb. Men själv håller han en offensiv ton och pratar mer och gärna om en återkomst i allsvenskan.

Jämtkraft Arena i Östersund, tidigare hemmaplan för ett charmigt och stjärnfyllt lag som nu är splittrat. Nu blir det inte besök av namnkunniga spelare på ett tag.

 

- Vi har jobbat med två olika scenarier sedan en tid tillbaka. Så vi är inte helt oförberedda. Nu vet vi vad som gäller, kommenterar Adil situationen.

Den tidigare målvakten och förre chefsscouten i Helsingborgs IF som blev sportchef i i mars, håller inte en come-back i högsta serien som omöjlig.

Östersunds FK är, klubben som först charmade hela fotbolls-Sverige och spelade internationell cupfotboll mot Arsenal!

Varpå allt vände. ÖFK förlorade all charm och uppskattning via tveksamma affärer. 

Nu försvinner klubben från huvudrubrikerna och här ska en ny spelartrupp byggas och en trasslig ekonomi ska komma under kontroll och helst förstärkas.

Det blir Adil Kizils uppgift att säkra en konkurrenskraftig trupp i Superettan och hindra ett ras.

– Vi behöver både skaffa nya spelare,  men också bli av med några, menar han i lokaltidningen Östersunds-Posten på måndagen.

Uppgifter gör gällande att skulderna ligger på minst tio miljoner. Troligen mycket mer. Östersunds kommun har en fordran på två miljoner. Klubben hoppas att den kan avskrivas. Därtill har staten en skattefordran på några miljoner.

Det som oroar ledningen är det bristande intresset från sponsorer och åskådare under i synnerhet seriens andra hälft i år. Som icke allsvensk klubb mister ÖFK dessutom elitavtalet som har inneburit en årlig kassaförstärkning om ca 20 miljoner. 

Därutöver är det svårt att se några riktigt lönsamma spelarförsäljningar som har gett miljoner varje år sedan genombrottet.

Både sportsligt och ekonomiskt faller klubben hårt. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen