Zlatan säljer även det här drömhuset
Zlatan Ibrahimovic är i fotbollsbranschen och – i byggbranschen. Nu ska han sälja en fastighet igen. Denna gång i Åre.
Ni kommer troligen ihåg hur hansatsade stort vid Copperhill Mountain i Åre…
Det blev ett sällsynt exklusivt boende i tre våningar där inget saknades – möjligen boende…
Men trots en osannolik komfort, en fullständigt makalös utsikt ska paret Ibrahimovic och Seger göra sig av med huset. 30 miljoner är det minsta som paret och mäklarbyrån Bjurfors begär av köparen.
Zlatan har numera flera historier i byggbranschen. Minns huset i Malmö där han påverkade ägarparet att ända skifta boende, de hade ju inte tänkt att sälja Det förvandlade han till ett drömhus med utsikt ut mot Ötesund. I dag har hockeystjärnan Carl Söderberg tagit över den lyxkåken.
Under alla år har Zlatan också skaffat hus lite varstans i Europa och dessutom i eller i närheten av Stockholm.
Familjen har mycket vana av att flytta, men slipper säkerligen att själva bära möblerna
Zlatan har sedan dryga tio år tillbaka ett gott öga för Jämtland. Tros alla exklusiva och varma miljöer lockar fjällen med allt vad det betyder för hans jakt- och friluftsliv.Han äger en jaktstuga vid Kälapannsjön i Offerdalsfjällen och en fastighet i Tvärådalen. Ofta på tips från kompisen från Malmö, miljardären DanOlofsson som har samma intressen i naturen.
Men vintersport i Åre var uppenbarligen inte rätt
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar