”Polisens nya strategi är orimlig”
Nu attackerar Svenska Fotbollförbundet och Svensk Elitfotboll polisens strategi på arenorna.” Den nuvarande situationen är inte hållbar”, skriver Förbundets ordförande Karl-Erik Nilsson i ett pressmeddelande.
SvFF och SEF:s styrelser har haft möte i helgen. Frågan framför allt var att diskutera polisens nya strategi med hårdare tillståndskrav enlig den så kallade villkorstrappan.
”Polisens nya strategi innebär en orimlig och oproportionell tillämpning av villkorstrappan där man inte tagit hänsyn till de framsteg som gjorts och där den positiva utveckling som skett under senare år kring våra matcher inte vägs in, skriver ordförande Nilsson och fortsätter:
Vår oro är att polisens nya ensidigt framtagna strategi dels är verkningslös mot problemen, dels drabbar oskyldiga parter och slutligen att den både riskerar att förvärra problemet och skapa en återkomst av mycket värre våldsproblem som vi kommit långt i att stävja”.
Träffar polisens ansvariga
Karl-Erik Nilsson och Lars-Christer Olsson, SEF:s ordförande, kommer i nästa vecka att träffa företrädare för polisen som ansvarar för idrottsfrågor.
Kanske var det måndagskvällens derby mellan Gais och Örgryte (0 - 1) som fick herrar Nilsson och Olsson att skrida till verket med pressmeddelandet. Matchen inleddes liksom vid tidigare tillfällen med tio tysta minuter från fansen i protest mot polisens villkorstrappa. Bengaler tändes, förstås, och matchen fick förlängas med elva minuter i första halvlek. Även andra halvlek stördes av pyroteknik och avbrott i spelet.
Detta är villkorstrappan
Det snackas mycket om polisens villkorstrappa. Här är vad som gäller:
Steg 1: God ordning och säkerhet vid tillställningen.
Steg 2: Om ordnings-och säkerhetsläget vid arrangemanget inte var tillfredsställande ska orsaken till problemen identifieras. Villkor beslutas, justeras eller skärps inför kommande tillställning i syfte att komma tillrätta med de företeelser som orsakade att ordnings-och säkerhetsläget inte var tillfredsställande. Begränsningar kan göras angående antalet åskådare på den läktare där pyroteknik förekommit.
Steg 3: Om ordnings-och säkerhetsläget kvarstår efter ytterligare genomfört arrangemang ska villkoren skärpas ytterligare. Polis kan kräva fler ordningsvakter och minska publikantalet ytterligare. Ännu mer omfattande kroppsvisitationer för att stoppa problem med illegal pyroteknik kan också införas, enligt polisen.se
Polisen överraskad av kritiken
Peter Nylind, som jobbar med supporterfrågor på polisen, är överraskad av kritiken. Den senaste tiden har SvFF och SEF haft tätt återkommande samtal. Nylind är överraskad av pressmeddelandet.
-Min uppfattning var att vi ha förståelse för det arbete som pågår och ha fått den responsen framför allt från Svenska fotbollförbundet. Men att vi då möts av den här reaktionen från deras sida gör oss ordentlig förvånade. Flera av de frågor som ställs nu på ett annat sätt var under bearbetning och faktiskt delvis också besvarade, säger han.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).
- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.
Svenska Bandyförbundet har tagit beslutet att Västerås, och inte Uppsala, blir värdstad för SM-finalerna i bandy 2024. Den 15–16 mars ska dam-, herr- och ungdomsfinalerna avgöras i ABB Arena Syd som är Sveriges största inomhusarena för bandy.
I Uppsala har man svårt att svälja förtreten. Uppgifter gör gällande att kommunen och näringslivet förlorar 25 miljoner på det uteblivna arrangemanget. Ett faktum som smärtar ännu mer då kommunen investerade 5,1 miljoner i evenemanget i fjol.
Far och son Andersson, Dennis och Fredrik, har i dag all anledning att jubla. I beslut i Högsta Förvaltningsdomstolen slås fast att ungdomsturneringar, typ Gothia Cup, fotboll och Partille Cup, handboll, inte ska erlägga resegarantiavgifter. Dennis och Fredrik kan jobba vidare som tidigare – precis som alla andra arrangörer av cuper och turneringar för idrottens unga.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.
Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.
Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.
Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos 27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.
Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med atatt kunna g åut med ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar.
– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne.
Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen
Skriv kommentar