Roger Anderssons blogg
Roger Andersson är vd för Idrottens Affärer. I ett tidigare liv sportjournalist på Aftonbladet, sportchef på SvD, chefredaktör för Svensk Golf och mediechef på Golfförbundet. Nu mest grinig gubbe med förkärlek för att hacka på dåliga tv-produktioner, slö journalistik och slentrianmässig sponsring. Bloggens startsida.
Premier League - sund eller sjuk ekonomi?
Intäkterna för Premier League-lagen i England fortsätter att stiga, allt sedan starten 1992/93. Enligt Deloitte steg intäkterna med 11 procent 2206/07 och 26 procent på det 2007/08. Deloitte hade analyserat sig fram till siffran 370 miljoner pund för totalen 1, 9 miljarder pund, men det blev faktiskt lite bättre än så, 1,932 miljarder pund, motsvarande 25,2 miljarder kronor.
Nytt tv-avtal och en kraftig ökning av sponsorskap och souvenirförsäljning sägs vara anledningen till ökningen.
Värt att komma ihåg att detta var före den finansiella krisen och att Premier League-klubbarna gemensamt har en skuld på hela 19 miljarder kronor. Man United har sedan ägarbytet 2005 gått från noll kronor i skuld till 9 miljarder kronor. Det är främst investeringar i arenor och spelare.
Oljeländernas shejker tar över (nytt ägarbyte annonseras i veckan enligt rykten) och frågan är hur länge det håller?
Mest lästa just nu
Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Till ny ordförande i Svenska Bordtennisförbundet har valts Tomas Eriksson, tidigare president i Internationella Innebandyförbundet, i 28 år. Han har också ett förflutet inom RF och var valberedningens förslag till ny ordförande efter avgående Dennis Lindahl, som avböjt omval.
Inför årsmötet hade Eslöv PK, fixstjärnan Truls Möregårdhs klubb samt Spårvägen och Eskilstuna by Stiga samt Västmanlands distriktet gått emot valberedningen och nominerat styrelseledamoten, Lasse Ericsson till ny ordförande. Ericsson har en bakgrund inom Västerås BTK.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen














