Skidförbundets PR-show för häftig åkning
Det här är Svenska Skidförbundets stora PR-nummer för häftig skidåkning. Det sker mitt i huvudstan och uppemot 20 000 åskådare kommer till Stadion under de här novemberdagarna.
På Skidförbudnets uppdrag
2005 fick dåvarande MårdHagen, i dag Louder, uppdraget av Svenska Skidförbundet att organisera en världscuptävling i snowboard.
Fem år senare har det blivit en attraktion och en självklar mötesplats för alla som gillar skjumps i alla former. Ju högre, ju mera våghalsigt, desto bättre.
Den 20 november är det åter dags för ett av Sveriges största återkommande publika evenemang med fri entré.
För femte året i rad utlovas folkfest med imponerande tävlingsmoment i ”big air” i snowboard samt i skidtävlingen Peak Performance King of Style. Dessutom musik, prova-på-aktiviteter och Sveriges enda vintersportmässa.
Stadium ville återvända
Stadium blir ny titelsponsor för evenemanget och det innebär att sportvarujätten återkommer efter några års bortavaro.
- Stadium är en perfekt partner som både kan tillföra mycket till arrangemanget och samtidigt dra nytta av allt det positiva utfall som genereras, säger Ulf Mård på Living Marketing-byrån Louder som arrangerar actiongalan.
- Winter Jam har på fem år etablerat sig som en av världens bästa citytävlingar men också ett av Stockholm och Sveriges mest mediala event, vilket självklart gör det intressant för oss som aktör inom sport- och sportmode, menar Lars Johan Strand, Marknadschef på Stadium.
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF vädjar nu hos Leksands kommun om ekonomisk hjälp. Av ett pressmeddelande framgår att föreningen ansöker om att förlänga och utöka det befintliga borgensåtagandet samt att förlänga hyresavtalet kring arenan.
Resultatet för verksamhetsåret 2024-2025 pekar på ett minusresultat på omkring 20 miljoner kronor för koncernen Leksands AB, med den ideella föreningen Leksands IF..
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast rolig läsning,
Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill
säga löner, angavs som främsta anledning.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.