PR-succé via fotbollsstjärnor
- PR-värdet är i miljonklassen räknat i euro, säger Betclics och Expekts PR-chef Dan Vikman.
Stjärnor blir ambassadörer
Spelbolagen jobbar med kända ambassadörer i sina stora marknader och när de möttes upp för att prata om framför allt Champions League och fotbolls-EM på Hilton Metropole i London var intresset stort.
Marcel Desailly (Frankrike), Ruud Gullit (Holland), Arrigo Sacchi (Italien), Joao Pinto (Portugal), Thomas Berthold (Tyskland) samt Strömberg (Expekt) och Kåmark (Betclic) var på plats.
- Vi pitchade eventet till utvalda medier i våra stora marknader och det fungerade bättre än att öppna alla kranar i en enda stor presskonferens. Nu fick TV-bolagen och tidningarna som var där göra exklusiva intervjuer. Därmed fick de ett bättre material att jobba med och vi större PR-utrymme.
Största tidningarna kom
CNN:s sportankare Pedro Pinto gjorde rundabordssamtal med Desailly, Gullit och tyske världsmästaren Thomas Berthold.
- CNN kommer att sända inslagen i olika omgångar under november och december. Dessutom gjorde CNN kortare intervjuer med Sacchi och Joao Pinto.
TV från Portugal, Polen och Sverige (Viasat) och några av de största tidningarna i Europa, som Sunday Mirror, The Guardian, SportBild, A Bola, Tuttosport och Gazzetta dello Sport gjorde eventet globalt PR-mässigt.
- Pontus Kåmark fick bland annat en stor rubrik i A Bola, Portugals största sporttidning. Det var lite kul och överraskande, menar Vikman.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















