Ny form på Båstadstennisen

Titelsponsorn Sony Ericsson hoppar av damtennisens WTA och försvagar statusen ytterligare. I Båstad samlade tjejerna 21 000 åskådare mot herrarnas 51 000. Nu diskuteras en kombinerad dam- och herrvecka.
Spanjoren David Ferrer jublar efter att ha vunnit herrsingelfinalen i Swedish Open i Båstad med 2-0 i set mot landsmannen Nicolas Almagro.Foto: Pontus Lundahl, Scanpix



På det  viset hoppas arrangörerna rädda damtävlingen Swedish Open Women.

Sårbar damturnering

- Damturneringen är sårbar och ett kombinerat evenemang är en lösning vi diskuterar, säger Thomas Wallén på PR Event som driver båda turneringarna. 

Inte mer än 21 000 åskådare är lika nedslående publiksiffror som 51 000 på herrturneringen innebar en succé.

Men även internationellt brottas damtennisen med problem eftersom både ekonomin och intresset sviktar.

Kan inte begära mera

Swedish Open Women inledde för fyra år sedan och premiärupplagan blev en succé. Men så medverkade också danskan Caroline Wozniacki. Sedan dess har det varit lite trögare.

- Damturneringen är i betydligt högre grad än herrtävlingen beroende av hemmaframgångar och av väder och vind. Den här veckan har vädret inte varit på vår sida, säger Wallén.

Det hade ingen betydelse att Johanna Larsson gick långt.

- Men om Johanna (Larsson) eller Sofia (Arvidsson) är med i kvarts- eller semifinal så kan vi inte begära mer. Det vi hade lördags med Johanna i en semifinal i solsken – bättre blir det inte, säger Wallén till Helsingborgs Dagblad.

Ett lyckat koncept

Damturneringen går ändå ihop ekonomiskt tack vare sponsoravtal.

- Vi är tryggade med våra partnerkontrakt över nästa år. Vad som krävs är att det är mycket folk på läktarna för att det ska vara ett värde för våra partners att komma hit, säger Wallén.

Tio dagars spel med  herr- och damturnering samtidigt är vad som nu diskuteras. Rapporter från touren berättar om ett framgångskoncept som har fått intresset för damerna att öka.

Nya hotellplatser, nya läktare

- Med större läktare runt sidobanorna skulle vi kunna ha ett kombinerat evenemang här.

- Det behövs också fler hotellrum, men det är på gång.

Thomas Wallén har funderat vidare:

- Jag tror att om man skulle klä in de nedre banorna med läktaren så hade man fått en väldigt trevlig stadion där som kanske är rätt anpassad för damtävlingen. Sen kan man kanske mixa in på centercourten när det är intressanta matcher med svenskar.

Förhoppningen är att 2014 förena damerna och herrarna i ett nytt koncept.

 

 Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.

Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.

 De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.

Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen