48 000 biljetter slut på 48 timmar

Det fanns 148 000 biljetter till salu när The Open Championship avgörs på Royal Portrush Golf Club, Nordirland.  Biljetterna var slut efter 48 timmar, skriver golf.se.

Nu har arrangören släppt ytterligare 4 300 biljetter. Först till kvarn. Senast världens äldsta golftävling avgjordes på Royal Portrush var 1951. Sen dess har England och Skottland turats om. Äntligen Nordirland, det förklarar också hysterin.

IA kollade biljettläget sen eftermiddag på onsdagen. Enstaka biljetter finns. Kommer du in från gatan så får du räkna med att betala runt 1 500 kronor för en dagsbiljett.

Tävlingen avgörs den 18 - 21 juli, för 148:e gången. Golfklubben bildades 1888 och ligger i det lilla kustsamhället Portrush med drygt 6 000 invånare. Hur de ska klara infrastrukturen med all trafik blir en delikat fråga.

600 miljoner kan titta

Banan proffsen ska spela heter The Dunluce, en linksbana som mäter 6 709 meter. Ytterligare en 18-hålsbana finns på klubben.

600 miljoner tittare kan se The Open på TV. Nent Group, förstås, har köpt rättigheterna till och med 2024. Viasat Golf och Viaplay gäller för svenska tittare.

Jag har bevakat några av The Open. Tyvärr var jag inte på plats när Henrik Stenson vann som förste svensk 2016. Däremot var jag på plats 1992 när majortävlingen avgjordes på Muirfield, Skottland. Med i startfältet fanns John Daly som året före sensationellt vunnit US PGA. Daly kom toksist på Muirfield och sa att ”jag kommer aldrig tillbaka till The Open”.

Daly förstod inte hur han skulle spela. Han gick för flaggorna. Bollarna försvann långt bakom greenerna. Tre år senare vann han på St Andrews efter särspel mot italienaren Constantino Rocca.

Inför särspelet fråga någon om Daly var beredd på ett långt särspel.

”Ja, jag har fyra paket cigg med mig”. 

Han vann enkelt.

Under The Open-veckan är det är ett folkliv som har allt. Inte som ett gammaldags Kiviks marknad men här finns människor av alla slag. De omgärdade områdena rymmer mängder av tält för mat och dryck och golfprylar med mera.

Kortbyxor tillåts

En nyhet för året är att spelarna är tillåtna att spela i kortbyxor. Dock bara under inspelsvarven. Nån måtta får det vara.

Sugen på att lira banan? Senast tre månader innan du slår ut ska klubben ha pengarna. Kostnad: närmare 2 500 kronor om du händelsevis kommer från gatan. Har du tur kan det finns en ledig tid. 

Och du, ta med dig ett dussin bollar.

Göran Söderlund

Fakta

The Open Championship stannar på Nordic Entertainment Groups kanaler och plattformar.

NENT Group har förlängt rättigheterna för den mest klassiska av alla golftävlingar till och med 2024.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen