Unik bandymatch i Stockholm

Till slut är det klart, bandyderbyt mellan AIK och Hammarby spelas den 7 december på anrika Östermalms IP, invigt av kung Oscar II den 30 september 1906. 

Hammarby, här personifierat av Carl-Johan Rutqvist (33) är de etablerade laget i bandy. men nu nu är AIK uppe i högsta serien och det blir unika och laddade derbyn.

Arenan har en läktare som rymmer mellan 1 000 och 1 500 personer. Med mobila läktare hoppas AIK kunna sätta nytt publikrekord. Det är från den 11 december 1945 då Hammarby besegrade Södertälje SK i seriefinalen i ishockey med 13-0. 8 526 åskådare var plats, 4 000 blev utan biljett.

AIK hade förhoppning om en ännu högre publiksiffra genom spel på Tele 2.

- Den tiden det tar att skapa ett evenemang och återställa arenan finns inte, säger AIK:s klubbchef Daniel Johansson till Bandypuls.

Hur säkerheten ska garanteras på Östermalms IP om storpubliken kommer ska ske i samarbete med polisen och tillståndsmyndigheter. Var nykomlingen AIK ska spela sina hemmamatcher i elitserien är ännu inte klart. Bandyförbundet har underkänt klubbens hemmaarena Bergshamra IP.

Svårslagna publikrekord

- Sista spiken är inte inslagen i Bergshamras kista även om det ska väldigt mycket till för att vi ska kunna spela där, säger Daniel Johansson.

Tidernas publikrekord för elitbandy är från den 23 januari 1955 då Örebro SK besegrade AIK med 6-3 inför 14 987 åskådare på Stadion. Tidernas publikrekord för SM-finaler är från 2013 då Hammarby vann med 9-4 över Sandvikens AIK på Friends Arena. 38 474 åskådare var på plats. Två svårslagna rekord.

Göran Söderlund

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

När pingislivet  kändes som allra bäst för Bordtennisförbundet, då blossar en infekterad strid upp med stjärnan Truls Möregårdh.

Det gav det andra. Framgångar i OS i Paris, stor uppmärksamhet, Flera framträdande spelare, en ungdomsidol  växte fram och en megastor sponsor.Crafts miljardär, Torsten   Jansson visade sin kärlek till sporten och inte nog med det. Han lät bygga   en ny  intenationell pingisarena i Småland.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Inte minst Ebba Andersson själv var förvånad och hade svårt att hitt a orden. Hon ville förklara hur det kunde gå till att hon vann igen i detta VM. På nytt besegrade hon Therese Johaug i en sekundstrid.

–Jag är själv lika överraskad, faktiskt, sa hon till Viaplay efter målgång. Indirekt medgav Ebba att inte ens hon själv hade trott att det skulle vara möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.