Mannen bakom Vasaloppet
Vad sägs om lite avkoppling från OS-rapporteringen? Med bilder från Vasaloppet genom tiderna
I morgon, den 10 februari, är det nämligen 100 år sedan redaktör Anders Pers skrev sin artikel under rubriken ”Ett nationellt skidlopp” i Vestmanlands Läns Tidning. Det som blev starten för Vasaloppet.
På lördag den 12 februari är det dags för Jubileumsvasan – hyllningsloppet till pionjärerna som drog igång och genomförde det allra första Vasaloppet 1922. Det går att följa deltagarna i det här lopppet på flera olika sätt under hela dagen.
Dessutom har SVt gjort en dokumentär om det unika evenemanget.
På Jubileumsvasan finns det mesta som man behöver veta. Färdväg, deltagarpresentationer, länkar till artiklar och TV-reportage om deltagarna med mera.
Starten på lördagsmorgonen sker kl. 07.04 och Vasaloppet.TV direktsänder under hela dagen, från kl. 06.55. I sändningen kan man även se deltagarna när de går i mål i Mora. Hela sändningen går även att se i efterhand.
139 exklusiva deltagare
I den officiella Vasaloppsappen kan deltagarnas tider följas gratis, liksom på Vasaloppets resultatsida. TV4:s Nyhetsmorgon finns också på plats på lördag förmiddag och lämnar rapporter.
Här är några snabbfakta om Jubileumsvasan
Datum: Lördag 12 februari 2022.
Distans: 90 kilometer.
Antal deltagare: 139, lika många som var anmälda till det första Vasaloppet 1922 (totalt inkom över 550 ansökningar till Jubileumsvasan).
Start: Gemensam start kl. 07.04 på en åker nedanför Vasastenen, några hundra meter från Olnispagården i Sälen.
Kontroller: Mångsbodarna, Evertsberg och Oxberg.
Mål: Vid Gustav Vasa-statyn i Mora.
Typ: Individuell skidtävling (En segrare koras, men hela loppet ses mer som ett firande än en tävling.)
Tidtagning: Passertider vid de tre kontrollerna och tiden i mål klockas manuellt, och redovisas på vasaloppet.se och i Vasaloppsappen.
Gemensam klass för alla
Utrustning: Tidsenlig, så som det var 1922.
Stil: Klassisk teknik anno 1922 (fri åkteknik).
Klass: Gemensam klass för damer och herrar.
Priser: Segraren blir bekransad. Medaljer delas ut till alla.
Prisceremoni: Cirka kl. 19.00 i målområdet i Mora.
TV-sändning: Jubileumsvasan direktsänds kostnadsfritt på playtjänsten Vasaloppet.TV med start kl. 06.55.
Publikinformation och uppdaterade beräknade passertider:
https://www.mynewsdesk.com/se/vasaloppet/pressreleases/kom-som-publik-under-jubileumsvasan-12-februari-gaerna-i-tidsenliga-klaeder-3159616
För 100 år sedan
136 anmälda deltagare fanns i den tryckta startlistan för det första Vasaloppet 1922. Men tre deltagare ytterligare anmälde sig, så att det totala antalet anmälda var 139. Av dessa kom 119 till start och 117 tog sig i mål. Starten i Sälen söndag den 19 mars 1922 gick kl. 06.04. Så här såg passertiderna ut för täten:
Mångsbodarna: 2 timmar och 11 minuter (Per Erik Hedlund).
Evertsberg: 4 timmar, 10 minuter och 30 sekunder (Jonas Persson).
Oxberg: 5 timmar och 16 minuter (Jonas Persson).
Eldris: 6 timmar och 57 minuter (Ernst Alm).
Målet i Mora: Ernst Alm vann loppet på tiden 7.32.49.
SVT skildrar det unika
Jacob Hård och Magnus Eriksson skildrar det unika loppets historia i en ny dokumentär i SVT. Det handlar naturligtvis om segrar, men också om åkare som inte fått åka vidare när tävlingen avslutats. Men det handlar också om det sekel som gjort Vasaloppet till den svenska idrottens största evenemang och världens största skidtävling.
- Vi lyfter fram de klassiska segrarna som Mora-Nisse, Janne Stefansson, Staffan Larsson och Sofia Lind, men vi berättar också om udda segrar. Det blir många arkivbilder och en rad intervjuer som inte visats tidigare, berättar Jacob Hård.
Nu tar hon revansch
Dokumentären handlar även om pionjärerna som målande berättar om de första loppen, och om kvinnorna som inte fick åka men som gjorde det ändå. Vasaloppet hade kvinnoförbud under 58 år, vilket i sin tur innebar att kvinnor ofta åkte utklädda till män.
- Vi hittade ett avsnitt av Hylands hörna där en kvinna som tjuvåkte loppet 1965, 16 år innan det blev tillåtet för damer, blir intervjuad av Hyland. Och så har vi träffat en kvinna som inte fick avsluta loppet 2004 och som varit förföljd av denna händelse sedan dess. Nu ska hon åka igen och ta revansch, berättar Jacob Hård.
100 år med Vasaloppet handlar också om den samhällsutveckling som gjort Vasaloppet till det första mass-idrottsevenemanget i Sverige.
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
tidig specialisering både bland föräldrar och klubbar. I pslutänden påtrenden hotar idén om idrott för alla.
Centrum för idrottsforskning (CIF) har tillsammans med forskare och experter analyserat orsakerna bakom kostnadsökningen och hur marknadskrafterna på olika sätt påverkar föreningsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar