Hallams val till VM imponerar inte

SHL-säsongens främste målvakt, och vinnare av Honken Trophy, Skellefteås AIK:s Linus Söderström nobbas av Tre Kronors säsongnye förbundskapten Sam Hallam.

 Han har haft en resultatmässigt bra inledning på sin kaptensroll, men övertygar inte då han nu presenterar en första preliminär VM-trupp till Czech Hockey Games 4-7 maj, och genrep till VM i Tammerfors/Riga 12-28 maj.

Honken Trophy, betraktad som bäste målvakten i SHL - men förbundskapten Sam Hallam nobbar honom iTre Kronor.

 

Det står nu klart att han väljer att gå på trion Lars Johansson, Frölunda, Marcus Högberg, Linköping samt Jakob Johansson, Timrå, som målvakter.

Sam Hallam storstädar i den nya truppen, jämfört med uppställningen som mötte Finland i Umeå i två matcher i veckan.  Tio nya spelare in, bland dem sex NHL-proffs.

Dessa är backen Rasmus Sandin, Washington, som debuterar i Tre Kronor samt Lucas Raymond och Jonatan Berggren, båda Detroit, Jakob Silfverberg, Anaheim, Alexander Nylander, Buffalo och Fabian Zetterlund, San José.  Samtliga NHL-spelare som nomineras är garanterade en plats i den slutliga VM-truppen. Enligt överenskommelse med NHL och det svenska förbundet.

Bland nu tillgängliga spelare för VM, men utslagna i pågående NHL-slutspel, saknas två stjärnbackar Tampa Bays Viktor Hedman och San Joses Erik Karlsson. 

 Inte heller den starka Los Angeles – duon Viktor Arvidsson/Adrian Kempe har kommunicerats som VM-aktuella av Tre Kronors ledning. Kempe, 26 år, var främste målskytt av samtliga svenska NHL-spelare den gångna säsongen med 41 fullträffar. 

Sam Hallams speciella NHL-öga är Josef Boumidienne. Nu måste sättas frågetecken för hans arbete. De sex förhandsnominerade tillhör inte ligans mest lysstarka svenska spelare.

Kvar i truppen till Czech Hockey Games är Örebro-talangen Leo Carlsson, 18 år Nya sedan dubbelmötet med Finland är fem backar, Växjö-trion Joel Persson, Lukas Bengtsson och Hardy Häman-Aktell, Skellefteås Jonathan Pudas samt Björn Tömmernes, Servette Geneve samt en forward Skellefteås Pär Lindholm.

Bland de tio som lämnat sedan dubbelkampen mot Finland märks bland annat Oskarshamns Patrik Karlqvist,  SHL-ishockeyns  svenske poängkung, grundserien, med 61 poäng (23+38).  Endast Antti Suomela, finsk landslagsman från Oskarshamn, nu presenterad av Davos hade bättre facit än Karlqvist med 66 poäng,(37+29).

Suomela ingår tills vidare i den preliminära finska VM-truppen.

Ett av ishockeyns mest bevingade uttryck är ordväxlingen mellan rikstränaren Arne Strömberg och skyttekungen från det sena 1960-talets Brynäs, Hans ”Virus” Lindberg. Media irriterade Strömberg med frågor om ”Virus” så till den grad att Strömberg utbrast ”gud bevare mig för skyttekungar” varpå ”Virus” replikerade ”gud bevare mig för UK-gubbar”.

”Virus”, i dag 78 år blev själv UK-gubbe, 1976-1978 och är invald som både spelare och ledare i svensk ishockeys Hall of Fame.

Ännu har Sam Hallam inte levererat något för eftervärlden. I kommande VM har han en första chans – med eller utan skyttekungar.

Kjelll Nilsson

Fakta

Minnesotamålvakten Jesper Wallstedt och Arizonabacken Patrik Nemeth är nu också uttagna i den svenska EM-truppen. Sedan tidigare fanns sex NHL-proffs i truppen som sakta tar form i Göteborg. Tre Kronor möter Schweiz i Scandinavium på torsdag och Tjeckien och Finland i Brno i helgen.VM, pågår i i Tammerfors och Riga i nästa vecka.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Golf-Sverige delades i två läger vid helgens förbundsmöte.

Som enda distrikt röstade Stockholms GDF, med totalt 169 000 spelare, mot förbundsstyrelsens förslag om att införa ett maxtak för antalet golf-ID som en golfklubb får utfärda. 

Golf-ID är att betrakta som legitimationshandling att få spela på en golfbana. Röstsiffrorna blev 62-8.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.

- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Ludvig Åberg är tillbaka, och då är också TVtittarna där. I synnerhet när det handlar om en Major på Augusta National, klenoden på touren. The Masters gäller torsdag-söndag med en Ludvig Åberg i stort begär.

Ludvig Åberg är den ende svensken som spelar The Masters. På torsdagen går han ut klockan 19.12, och på fredag slår han ut 15.58. 

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.