Annika blir radiovärd - och matvärd
På Bro-Bålsta GK den 19-21 augusti genomförs Annika Cup, hennes eget juniorevenemang. Cupen kommer åter till Bro-Bålsta GK och avslutas på lördagen med en familjedag.
Tolv lovande och elitsatsande tjejer, 13-16 år, får chansen att träna och tävla som professionell spelare och umgås med Annika. Hon ska coacha och inspirera deltagarna och dela med sig av systematiska sätt och nytänkande idéer i spel och träning.
- Det här är jättekul och det ska bli ett kul äventyr som förhoppningsvis ger bra motivation och att tjejerna vill satsa själva.
Annikas Cup arrangeras av Annika och IMG, i samarbete med Skandia och Svenska Golfförbundet och i år vill man bjuda på en familjedag, därföretagen också får bjuda in kunder och anställda med familjer till en heldag på Bro-Bålsta.
Lämpligt nog kan Annika Sörenstam också släppa sin bok, "Mat, Minnen & Golf”. Här berättar om livet på touren från första till sista tävlingsputten, men även om sitt matintresse.
- Jag hoppas att jag kan sprida mina recept genom min bok. Jag älskar att bjuda på mat och utmanar alltid mig själv att bli bättre, säger Annika.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















