Fergusons spelaraffärer för 5,5 miljarder
Han har spenderat 5,5 miljarder kronor på spelarvärvningar.
Och ändå räknas inte affärerna med Cristiano Ronaldo i det jättebeloppet.
38 titlar på 26 år
Portugisen köptes den 12 augusti 2003 från Porto för 12,24 miljoner pund och såldes för 808 miljoner till Real Madrid i juni 2009.
Stjärnor har kommit och gått i mängd efter Fergusons ja eller nej till köp eller försäljning. Han har köpt för 5,5 miljarder och sålt för 3,2 miljarder under 26 år.
Värvningar som ledde till 38 titlar för Manchester United.
Dyrast av alla
På listorna finns idel kända namn. Vem som var dyrast?
Dimitar Berbatov från Tottenham. Bulgaren som länge var forwardsstjärnan, men som fick ett tråkigare slut då han inte fick spela så mycket. Men han gjorde 48 mål på 108 ligamatcher.
Nu blir Alex Ferguson istället klubbdirektör och huvudambassadör för United.
- Beslutet att dra mig tillbaka har jag tänkt mycket på och något jag inte har tagit lätt på. Det här är rätt tid, säger Ferguson.
Nu tar Everton manager David Moyes över. På torsdagen bekräftade han att uppgörelsen är klar.
Fergussons största köp
1. Dimitar Berbatov från Tottenham, 303 miljoner kronor.
2. Rio Ferdinand från Leeds, 295 miljoner kronor.
3. Juan Sebastián Verón från Lazio, 283 miljoner kronor.
4. Wayne Rooney från Everton, 272 miljoner kronor.
5. Robin van Persie från Arsenal, 240 miljoner kronor.
6. Anderson från Porto, 206 miljoner kronor.
7. Ruud van Nistelrooy från PSV Eindhoven, 191 miljoner kronor.
8. David De Gea från Atlético Madrid, 190 miljoner kronor.
9. Michael Carrick från Tottenham, 188 miljoner kronor.
10. Nani från Sporting Lissabon, 175 miljoner kronor.
Fergusons största försäljningar
1. Cristiano Ronaldo till Real Madrid, 808 miljoner kronor
2. David Beckham till Real Madrid, 252 miljoner kronor
3. Jaap Stam till Lazio, 153 miljoner kronor
4. Juan Sebastián Verón till Chelsea, 151 miljoner kronor
5. Ruud van Nistelrooy till Real Madrid, 104 miljoner kronor
Källa: The Independent
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Arvfonden fortsätter att berika föreningar. Vid Arvsfondsdelegationens sista möte för i år tillkom en rad beslut om lokalstöd som att gynnar en rad föreningar som hade ansökt och som nu kommer att tilldelas pengar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.




















