Fergusons spelaraffärer för 5,5 miljarder

Sir Alex Ferguson, 71, tycker att det rätt tid att sluta som manager i Manchester United efter 26 år i klubben. Han har varit oerhört framgångsrik, men han har också satt sprätt på pengar.
En säljare av supporterprylar var snabb att trycka upp nya posters efter Fergusons tillkännagivande och här ses säljaren utanför Old Trafford Stadium. Foto: Jon Super, AP Photo/Scanpix


Han har spenderat 5,5 miljarder kronor på spelarvärvningar.

Och ändå räknas inte affärerna med Cristiano Ronaldo i det jättebeloppet.

38 titlar på 26 år

Portugisen köptes den 12 augusti 2003 från Porto för 12,24 miljoner pund och såldes för 808 miljoner till Real Madrid i juni 2009.

Stjärnor har kommit och gått i mängd efter  Fergusons ja eller nej till köp eller försäljning. Han har köpt för 5,5 miljarder och sålt för 3,2 miljarder under 26 år.

Värvningar som ledde till 38 titlar för Manchester United.

Dyrast av alla

På listorna finns idel kända namn. Vem som var dyrast?

Dimitar Berbatov från Tottenham. Bulgaren som länge var forwardsstjärnan, men som fick ett tråkigare slut då han inte fick spela så mycket. Men han gjorde 48 mål på 108 ligamatcher.

Nu blir Alex Ferguson istället klubbdirektör och huvudambassadör för United.

- Beslutet att dra mig tillbaka har jag tänkt mycket på och något jag inte har tagit lätt på. Det här är rätt tid, säger Ferguson.

Nu tar Everton manager David Moyes över. På torsdagen bekräftade han att uppgörelsen är klar.

Fergussons största köp

1. Dimitar Berbatov från Tottenham, 303 miljoner kronor.
2. Rio Ferdinand från Leeds, 295 miljoner kronor.
3. Juan Sebastián Verón från Lazio, 283 miljoner kronor.
4. Wayne Rooney från Everton, 272 miljoner kronor.
5. Robin van Persie från Arsenal, 240 miljoner kronor.
6. Anderson från Porto, 206 miljoner kronor.
7. Ruud van Nistelrooy från PSV Eindhoven, 191 miljoner kronor.
8. David De Gea från Atlético Madrid, 190 miljoner kronor.
9. Michael Carrick från Tottenham, 188 miljoner kronor.
10. Nani från Sporting Lissabon, 175 miljoner kronor.

Fergusons största försäljningar

1. Cristiano Ronaldo till Real Madrid, 808 miljoner kronor
2. David Beckham till Real Madrid, 252 miljoner kronor
3. Jaap Stam till Lazio, 153 miljoner kronor
4. Juan Sebastián Verón till Chelsea, 151 miljoner kronor
5. Ruud van Nistelrooy till Real Madrid, 104 miljoner kronor

Källa: The Independent

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli  ska tennisbanorn även  kantas av TV-kameror

Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder  från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen  lockar i år  ett starkt startfält med internationella toppspelare. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.