Så mycket tjänar de i formel 1

Formel 1 fascinerar och har en säregen lockelse. Farterna, riskerna och pengarna. Inget konstigt med att de största stjärnorna tjänar över 200 miljoner per säsong. Eller att entreprenören bakom allt är miljardär.
Brian Ecclestone är befriad från rättsprocessen sedan han har betalat in 100 miljoner dollar. Foto: AP/TT

 

83-årige Bernie Ecclestone har betalat 100 miljoner dollar, motsvarande 686 miljoner kronor, för att komma undan en muträttegång. Han betalar för att slippa granskningen och eventuella straffpåföljder.

Ecclestone är mijardär

I Tyskland är det här möjligt. Det förutsätter att åklagare, domstol och berörda parter är överens. Ecclestone tyckte själv att det först kunde räcka med 25 miljoner euro (230 miljoner kronor) men tvingades slutligen skicka in 687 miljoner kronor för att slippa ett straff som i värsta fall hade kunnat handla om fängelse i tio år.

Men han har så det räcker. Ecclestone är miljardär efter åren inom F1-cirkusen där han är den som står bakom expansionen.

Ecclestone stod åtalad för att ha mutat banktjänstemannen Gerhard Gribkowsky med motsvarande 281 miljoner kronor. Ecclestone skulle ha betalat Gribkowsky så att denne skulle hålla tyst om F1-basens affärer, bl a intäkter och skattebetalningar. Gribkowsky dömdes 2012 till drygt åtta års fängelse för hoten.

Stora löneskillnader

Samtidigt kommer nu Business Book GP för 2014 om hur välavlönade förarna är i formel 1.

Ferraris stjärna Fernando Alonso, stallkamraten Kimi Räikkönen samt Sebastian Vettel tjänar vardera 22 miljoner euro (drygt 201 miljoner).

Men undra vad Daniel Ricciardo tycker när han får se löneligan. Han får nöja sig med 6,9 miljoner kronor. Och han är stallkamrat med Vettel.

Marcus Ericsson då? Som rookie i gänget får han en svältlön om 1,3 miljoner kronor.

Löneligan

Här är löneligan i formel 1:

1. Fernando Alonso, Ferrari, 22 miljoner euro.

Kimi Raikkonen, Ferrari, 22 miljoner euro.

Sebastian Vettel, Red Bull, 22 miljoner euro.

4. Lewis Hamilton, Mercedes, 20 miljoner euro.

5. Jenson Button, McLaren-Mercedes, 16 miljoner euro.

6. Nico Rosberg, Mercedes, 12 miljoner euro.

7. Felipe Massa, Williams, 4 miljoner euro.

Nico Hulkenberg, Force India, 4 miljoner euro.

9. Romain Grosjean, Lotus, 3 miljoner euro.

Pastor Maldonado, Lotus, 3 miljoner euro.

Sergio Perez, Force India, 3 miljoner euro.

12. Adrian Sutil, Sauber, 2 miljoner euro.

13. Kevin Magnuseen, McLaren-Mercedes, 1 miljon euro.

Valtteri Bottas, Williams, 1 miljon euro.

15. Daniel Ricciardo, Red Bull, 750000 euro.

Jean-Eric Vergne, Scuderia Toro Rosso, 750000 euro.

17. Jules Bianchi, Marussia, 500000 euro.

18. Esteban Gutierrez, Sauber, 400000 euro.

19. Daniil Kvyat, Scuderia Toro Rosso, 250000 euro.

20. Max Chilton, Marussia, 200000 euro.

21. Marcus Ericsson, Caterham, 150000 euro.

Kamui Kobayshi, Caterham, 150000 euro.

- Vi vill ha stabilitet, vi måste också vara lyhörda för verkligheten. Det är ansträngt i många av våra klubbar., säger Hockeybasen Anders Larsson.

Verkligheten i SHL är att lönenivån väcker uppseende, inte minst efter en analys av kreditupplysningsföretaget, CreditSafe. 

I en sammanställning av företag med högst snittlöner i landets kommuner är Örebro Elithockey AB i topp i Örebro kommun bland alla bolag. SHL-laget Örebro HC:s moderbolag har 65 anställda och en årslön på i snitt 774 000 kronor.  Då ingör ändå inte Lön till styrelse och vd. 

SHL-ettan Brynäs nobbades helt av Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam då han presenterade sin trupp till Beijer Hockeys Games, 6-9 februari,  då Avicci Arena återinvigs efter en totalrenovering i miljard-klassen.

Ingen Brynäs-spelare föll Sam Hallam i smaken, det är förstås anmärkningsvärt. Som nykomling har Brynäs krossat allt motstånd, slagit knock på förhandstipsen i höstas och framstår nu som en seriös guldkandidat

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.

Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

Närmast kan vi se fram emot  hockeyns Nations Cup  i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.