Guldkontrakt, men Sundsvall väntar...

Alexander Steen har skrivit ett guldkantat nytt kontrakt, men har redan tagit beslut om att satsa på en affärsverksamhet i Sundsvall där han vill bo.
McGaretts reklambyrå i Sundsvall och vd:n Jan Jutby ska assistera Alexander Steen när han flyttar hem från NHL.

 

Efter de fyra inledande proffsåren i Toronto blev St Louis Blues nästa klubb för Alexander Steen där han ska fullfölja ett treårskontrakt värt 17,4 miljoner dollar (omkring 123 miljoner kronor). Det kan vara de tre sista åren som proffs.

Startat eget bolag

Han har bestämt hur framtiden ska se ut. Han vill tillsammans  med Josefin Olsson bo i Sundsvall och etablera en näringsverksamhet. Sambon är uppfödd i Sundsvall och paret har också en lägenhet där. 

- Vi ser en framtid i Sundsvall efter min karriär och söker hus här, säger Alexander Steen som har startat ett eget bolag, Alexander Steen Invest AB (Steen Invest) som ska bli plattform för hans satsningar och investeringar. 

Han vill arbeta med välgörenhet och har också planer på idrottsaktiviteter för ungdomar i Sundsvall. Han har redan del i en etablerad hockeyskola. 

Har kontrakt med Malkin

- Jag hoppas att vi kan utöka hockeyskolan. Här gör Sundsvall Hockey ett kanonjobb. 

Steen Invest leds av företaget McGarrett AB i centrala Sundsvall. Reklambyrån ska bygga Alexander Steens personliga varumärke, men ska också involveras i affärsverksamheten.

Jan Jutby, vd på McGarrett, har erfarenhet av att representera hockeyspelare. Sedan tidigare finns samarbeten med Henrik Zetterberg, Anton Strålman och Jevgenij Malkin.

Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.

Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid  SGF:s årsmöte 5-6 april.

SHL-ettan Brynäs nobbades helt av Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam då han presenterade sin trupp till Beijer Hockeys Games, 6-9 februari,  då Avicci Arena återinvigs efter en totalrenovering i miljard-klassen.

Ingen Brynäs-spelare föll Sam Hallam i smaken, det är förstås anmärkningsvärt. Som nykomling har Brynäs krossat allt motstånd, slagit knock på förhandstipsen i höstas och framstår nu som en seriös guldkandidat

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.

Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

Närmast kan vi se fram emot  hockeyns Nations Cup  i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.