Här är favoriterna i repris
Vi är uppe i drygt 7 000 artiklar här på sajten. Du vet väl, förresten, att du kan via sökmotorn använda Idrottens Affärer som en bra researchkälla.
Våra krönikörer är mycket uppskattade och har en hög läsarpanel.
Bakgrunden
Men i övrigt då, frågade vi oss och tittade tillbaka i statistiken för att se vad som lockade mest under fjolåret.
Mona och Peter Carnello satsning på sina söner som framtida tennisstjärnor, Jonathan Kronstrands annorlunda uppväxt och historien om Zlatan och hans reklamfim för Volvo toppar listan.
I övrigt gillar ni läsare berättelsen och bakgrunden till händelser för både enskilda personer och klubbar. Just den typen av läsning som vi på Idrottens Affärer vill satsa ännu mer på.
Favoriter i repris
Ta en titta på listan, här finns många bra texter som håller mer än väl även i dag:
Föddes som hemlös, blev världsstjärna
Det osannolika projektet med Zlatan
Mikael Fahlander i nya affärer
Inte undra på att Jonas är belåten
Hemliga affärsmän finansierar satsningen
Hasse Backe kunde inte säga nej
Hur kunde förfallet gå så långt
SVT köper jättepaket med sport
Ett ofattbart avtal värt en halv miljard
Ny utmanare i sponsorbranschen
Så skapade Nils Wiberg framgången
Bara fyra tjänar mer än Zlatan
Mest lästa just nu
Under 2024 ökade det egna kapitalet hos ligans 16 klubbar med 17 procent jämfört med 2023. I siffror till närmare 2 miljarder kronor med Malmö FF som den fortsatt kapitalstarkaste klubben med 764 miljoner i eget kapital.
MFF följs av Djurgården med 364 miljoner och Elfsborg med 170 miljoner. Procentuellt stod GAIS för den största ökningen med en ökning av eget kapital från 6 till 19 miljoner kronor. 13 av 16 klubbar ökade sitt eget kapital under 2024.
- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar
Willy Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har
erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han
skrivit ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han
vänder sig till ett stort antal ledare,’
För att stötta svenska spelare i deras elitsatsningar inleder Svenska Tennisförbundet samarbete med tennisakademin Good to Great Tennis Academy som därmed blir ett rekommenderat utvecklingscenter.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
En svensk spelare har skrivit historia genom att kamma hem den största spelvinsten någonsin i Sverige – orimliga 1,25 miljarder kronor på Eurojackpot. Under tisdagskvällen stod det klart att en rad spelad i Sverige var ensam med full pott, och nu har Svenska Spel Tur fått tag på den lyckliga vinnaren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.