Skiddrottning och mångmiljonär

34-åriga Marit Björgen har en sagolik karriär. Framgångarna har gjort henne förmögen. Sedan 2002 har hon kört in över 21 miljoner kronor.
En vältränad 34-åring som inte tycks ha några tankar på att sluta. Ännu vill inte skiddrottningen abdikera. Foto: TT

 

Det är Internationella Skidförbundet som nu släpper statistiken över prispengar för de främsta skidåkarna.

Särklassig

Marit Björgen är särklassig bland damerna och har byggt upp en förmögenhet. Det visar siffror för hennes fantastiska framfart i skidspåren.

Bara den här vintern har hon erövrat nästan 3 miljoner kronor.  

Segrar i 16 världscuptävlingar och sämst trea i ytterligare sex tävlingar, två guld och ett silver i Falu-VM och därtill snabbast i Alpe Cermis samt segern i Tour de Ski – det är ett makalöst facit. 

Började med 17 000 kr

Pengarna har flutit in i snabb takt på hennes konto.

Björgen har erövrat prispengar i 32 av 38 lopp och slutligen innebar det 2,86 miljoner kronor. Att jämföra med Therese Johaugs 1,38 miljoner kronor.

Björgens första internationella säsong 2002 var blygsam. Då fick hon nöja sig med 2 000 schweiezerfrance som med dagens penningvärde  innebar drygt 17 000 kr.

Men sedan tog det fart och från 2010 har det varit mycket lyckosamma år i dubbel bemärkelse.

Plus sponosrintäkter

21 miljoner i prispengar, alltså, men därtill kommer sponsorintäkter som överträffar den summan gott och väl. Björgen har tjänat minst det dubbla, troligen det tredubbla, på sitt sätt att åka skidor.

Martin Johnsrud Sundby är den manliga åkare i Norge som i år har tjänat mest. Världscupsegraren kom upp i 1,6 miljoner kronor.

Svenskarna, då? Calle Halfvarsson nådde 390 000 kronor och Stina Nilsson 38 000 kronor.

Lasse (inte verifierad)

mån, 2015-03-16 19:32

1. ?

Jättekul att en kvinnlig idrottare tjänar pengar på sin idrott. För allt det arbete hon lägger ner så är hon absolut värd de pengar hon tjänar. Det jag inte förstår är varför detta blir en nyhet som den presenteras? Ska vi läsare tycka att det är fel att tjäna pengar på sitt idrottande om man är kvinna? Kanske bättre att presentera Björgens intjänade pengar i förhållande till andra idrottsmän/kvinnor......då är ju Björgens pengar helt ok om man jämför kvinnliga idrottare.....men med manliga så är det ju fortfarande en piss i missisippi. Grattis Marit Björgen, du är värd varenda krona

Lasse (inte verifierad)

tis, 2015-03-17 10:43

2. Sponsorpengar

Och de 21 miljonerna är bara prispengarna. Sponsorpengarna m.m. är med all sannolikhet betydligt större.

Alf Mölleryd (inte verifierad)

tis, 2015-03-17 14:24

3. Björgen

Jag instämmer med dig Lasse.Jag har jobbat i Falun och var på plats i Drammen och jobbade i Holmenkollen, efter att ha sett Björgen med flera norskor som har totalt krossat allt motstånd så visar det sig även i lönekuvertet att stenhård träning lönar sig. Idag har vi bara Kalla som kan spränga den norska dominansen och hon kan inte klara av detta ensam. Vi måste få fram flera åkare med 100 procentiga vinnarskallar som verkligen vill bli bäst i världen och det duger inte att komma 6-10 plats!!

AIK fotboll redovisar ett resultat på  - 16 miljoner i bokslutet för  2025. Under samma period uppgick rörelsens intäkter till 363 Mkr,  en ökning med 15 procent

 Beloppet avser hela koncernen bestående av AIK Fotbollsförening, där elitverksamheten ingår, AIK Fotboll AB samt dotterbolaget Merchandise AB samt Nytomta AB Fastigheter.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen