Deras skidpengar växer
De engagerades av Idre Fjäll och jobbade tillsammans. Pernilla i utvecklingen av Hotell Pillan och Björn i DählieHyttan.
Björn Dählie, 47 år, med åtta OS-guld, fyra OS-silver och 17 VM-medaljer.
Pernilla Wiberg, 44 år, vann 24 segrar i alpina världscupen och tog fem OS- och VM-guld.
90-talet var dersa gyllene årtionde.
Omsatts i affärer
I dag firar de triumfer på andra arenor.
Prispengar och sponsorintäkter har omsatts i affärer.
Björn Dählie drogs till fastighetsbranschen och etablerade sig i Åre för tio år sedan. Han byggde små som stora hus.
- Egentligen började allt lite slumpartat. Jag byggde en stuga i Trysil med 30 bäddar som jag började hyra ut. Och snart insåg jag att det här går ju att tjäna pengar på, sa han till Expressen en gång.
Vindkraftverk och polisstationer
Dählie gjorde nya investeringar, tjänade pengar och såg möjligheter lite varstans. Trysil, Åre, Idre och inte minst, han fick möjlighet att bygga sju polisstationer i Norge och har engagerats i en satsning på vindkraftverk!
Nu är han högaktuell i Åre. Han har gett NCC uppdraget att bygga 15 lägenheter till ett värde om 32 miljoner kronor.
Lägenheterna på mellan 42,5 och 79 kvadratmeter och skidfantasterna får till och med en gemensam vallabod i entrén och bara några några hundra meter till skidbacken och Åresjön.
Sjätte fastigheten i Åre
- Det här blir den sjätte fastigheten vi bygger i området. Bygget påbörjas i maj och om försäljningen går bra planerar vi att bygga ytterligare två hus på tomten, säger Peter Burman, produktionschef på NCC Construction.
Tomten där lägenheterna ska byggas står idag tom efter att flera gamla hus har rivits. Första huset planeras stå klart för inflyttning i oktober 2016.
- Åre har allt man kan önska sig på semestern. Jag tycker att det är en fantastisk plats som har framtiden för sig. Lägenheternas centrala läge är unikt och den som köper fritidsbostad här kommer att ha nära till allt, säger Björn Dählie som också har ett eget klädmärke.
Ni ser, han är affärsman, men så har han i dag en förmögenhet om cirka en kvarts miljard.
Pernilla i SvT
Pernilla Wiberg äger och driver hotellet Pernilla Wiberg Hotel på Idre Fjäll i, men har också en lägenhet i Monaco där hon är bosatt med familjen sedan 2009.
Hon har under senare år engagerats allt mer av SVT som kommentator.
Här är Björn Dählies och Pernilla Wibergs investeringar i Idre.

Mest lästa just nu
Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.
Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande.
Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















