VM-stjärnan generös igen
Tingsryd är tillbaka i allsvenskan, men ekonomin är inte bra. Något radikalt måste ske, resonerade några ledande personer med närhet till ishockeyn.
Vill hjälpa moderklubben
Oliver Ekman-Larsson har just nu fullt fokus på VM i Prag, men innan han begav sig till Tjeckien satsade han 300 000 kr i sin moderföreningen.
Bolaget AB TAIF:s Vänner av 1923 bildades under 2014 för att skapa förutsättningar för att få in pengar till klubben. Det var kassören Jan Bernfalk samt Willy och Anna Berglund som tog initiativet och de bidrog med 500 000 kr.
Och så Oliver Ekman-Larssons 300 000 kr.
- Jätteskönt att Oliver ställer upp för sin gamla moderförening, säger Bernfalk i ett uttalande.
Önskar 1,5 miljon ytterligare
Kassören har förhoppningar om ytterligare 1,5 miljoner kronor i bolaget via en nyemission.
- Vi har det fortfarande tungt ekonomiskt, men vi känner att vi är på rätt väg för att klara de investeringar som behövs för allsvenskan.
AB TAIF:s Vänner av 1923 har ett uttalat syfte att driva PUB och restaurangrörelse i Nelson Garden Arena, samt eventverksamhet, finansiell verksamhet och fastighetsförvaltning. Bolaget ska stödja Tingsryds AIF och syftet med överskottet i verksamheten är att stärka föreningens ekonomi.
Pappa och brodern där
Oliver Ekman Larsson håller sig informerad om vad som händer i hans moderklubb var han än befinner sig, om det så är VM eller ordinarie NHL-spel.
- Jag har ju många kompisar där och min pappa och min bror är med i föreningen så jag har följt de jättenära, säger Oliver och fortsätter.
Hans sexårskontrakt med Phoenix är lukrativt. Varje år framåt tjänar han minst 40 miljoner kronor. Då han fyller 28 har han kommit upp i närmare 300 miljoner i hockeylön sedan han som 18-åring värvades av prärievargarna.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















