Det här gör gänget i dag
Livet efter golfen – är snarare livet med golfen.
Framgångsrika i varierande grad, men livet var golf och åter golf. En dag kom en vardag i takt med en stigande ålder.
Det gör de i dag
Men det är inte annat än naturligt att flera av dem jobbar med golf än i dag.
Joakim Haeggman, 46, är säljare av John Deere hemma i Kalmar.
Johan Ryström, 51, jobbar med Viasat, Audi och Pargate (kikaren).
Pierre Fulke, 46, också på Viasat och golfbanearkitekt.
Jesper Parnevik, 50, spelar på veterantouren i USA.
Robert Karlsson, 46, är den ende som är kvar på både Europatouren och USA-touren.
Utbildat sig
Och nu senast sa Per-Ulrik Johansson ja till erbjudandet att bli vd på Wermdö Golf & Country Club där han tillträder den 1 oktober.
Per-Ulrik har varit professionell golfspelare på Europatouren och PGA-touren från 1991 till 2011, men har också skaffat sig en utbildning via studier i business och psykologi på Arizona State University och dessutom har han pluggat på Cruyff Institute vid IFL/Handelshögskolan.
Han vann sex tävlingar på Europatouren och han tillhörde det vinnande Europeiska Ryder Cup laget på Oak Hill 1995 och på Valderama 1997.
Vann 47 miljoner
- Intressant och utmanande, tycker Per-Ulrik om sitt första jobb på heltid. Förutom golf...
- De senaste åren har jag haft en övergång från professionellt golfspel till att ta ett kliv in i den ”riktiga affärsvärlden”. Det är en stor omställning, men samtidigt mycket spännande.
Wermdö Golf & Country Club är en attraktiv golfklubb med ett fantastiskt läge i Stockholms skärgård och Per-Ulrik Johansson har ansvaret för en fortsatt utveckling.
Han ska fortsätta kommentera golf på Viasat Golf och har dessutom några uppdrag för VW och Ward Vines.
Under sin karriär vann han 47 miljoner och förutom lönen som vd ska han bli belönad med uppskattning från medlemmar som kan vara nog så krävande.
Mest lästa just nu
Fotbollen är Sveriges största folkrörelse och engagerar hundratusentals spelare, ledare och supportrar. Samtidigt har återkommande avslöjanden visat på bristande insyn i agentverksamheten vidspelarövergångar som gäller åtskilliga mångmiljonaffärer.Oseriösa aktörer och kopplingar till ekonomisk brottslighet väcker reaktion ovh kritik. Bristen på transparens gör det svårt att granska marknaden och ekonomiska intressen bakom spelarövergångar. Nu kommer krav på att regeringen måste agera.
Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.
En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025 ökat sitt publiksnitt.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















