”Kollektivet går före stjärnor”

Lars-Christer Olsson är ordförande i Föreningen Svensk Elitfotboll – och en man med åsikter. ”Isländskt lagbygge eller ett lag av fixstjärnor? Vilket är bäst, kan man undra?” skriver han och ger antydningar...
Hur Erik Hamrén tog mycket stor hänsyn till Zlatan Ibrahimovic är väl känt. I sin krönika provocerar SEF:s ordförande Lars-Christer Olsson och ifrågasätter stjärnans betydelse och hur en förbundskapten kan bygga ett framgångsrikt lag. Foto: Anders Wiklund, TT

 

Det krävs ingen större fantasti för att förstå vad han syftar på i sin krönika på SVT Opinion.

Han vill starta en debatt, det varslar också rubriken om:

”Vad är bäst – kollektivet eller stjärnorna?”

Men de nämns inte...

Förre förbundskaptenen Erik Hamrén och förre landslagsspelaren Zlatan Ibrahimovic skulle kunna känna sig utpekade – men de nämns inte vid namn.

”Ska man vinna stora framgångar i landslagsfotboll måste man prioritera ett fungerade lag framför att samla stjärnor på hög”, skriver Lars-Christer Olsson.

Island har visat att det går att bygga lag utan stjärnor och det beror inte på tur. Det fungerade redan i kvalet, när man tog sex poäng mot Holland, och det har fortsatt i slutspelet. Nu är Island bäst i Norden och en bra bit upp på den europeiska rankningen.

Spelar de tråkig fotboll då? Nej, de spelar efter sina resurser och även om de förlorar kampen om bollinnehavet så hade de lika många avslut på mål som England i matchen i förrgår.

Det kan till och med vara vackert när ett lag är duktigt på försvarsspel och så disciplinerat som Island. Ett sammansvetsat och välorganiserat lag kan bevisligen skapa lika många heta målchanser som ett lag med fler välkända namn i laguppställningen”.

Hjälper inte med en stjärna

Han betonar att stjärnstatusen inte hjälper om inte laget fungerar.

”Islands prestation är fantastisk, med tanke på att man bara har drygt 300 000 invånare att välja bland när man tar ut sina talanger.

De har visserligen investerat långsiktigt i att förbättra sina fysiska förutsättningar för fotboll i ett svårt klimat men den största delen i framgången måste nog tillskrivas Lars Lagerbäck.

Det visar också på ledningens betydelse för ett lags framgång. På samma sätt som att stjärnor inte hjälper om laget inte fungerar så får man inte en fungerande lagmaskin om inte ledarskapet fungerar”.

Att ha rätt förbundskapten

Sedan betonar Olsson ledarrollen:

”Det visar dessutom hur viktigt det är att välja rätt förbundskapten. En förbundskapten som kan leverera resultat med det spelarmaterial som finns tillgängligt men som också tar ansvar för långsiktigt byggande av landslag".

Lars-Christer Olsson befinner sig på EM och gör ytterligare en reflektion:

”Och, vad har Italien gjort? Jo, nästan samma sak som Island. Man, dvs Conti, tog beslutet att lämna en del av de mer kända spelarna hemma och istället välja spelare som skulle kunna forma en fungerande lagmaskin.

Varje spelare visste sin uppgift och utförde den, inklusive de nödvändiga improvisationerna för att få hål på det spanska laget.

En berättigad fråga kan vara om vi står inför ett trendbrott där lagbygget kommer att ta över från fixeringen vid enskilda stjärnspelare till förmån för den kollektiva prestationen?”.

Här kan du läsa Lars-Christer Olssons krönika. 

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.

Regeringens  specielle utredare, Anders  Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades  att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham erbjuds han ett nytt kontrakt. Det nya avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med  förbättrade villkor.

Hans karriär utgör en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott.