Fotbollförbundet skakat av sexskandalen

Det är tätt mellan krismötena på Svenska Fotbollförbundet i dessa dagar. Gunilla Axéns uppgifter om att kända landslagsspelare skickat penisbilder till henne har rört om rejält i landets största idrottsförbund.

SvFF

Gunilla Axén, idag 50 år och vd på Friskis och Svettis i Eskilstuna, var efter sin framgångsrika aktiva karriär utvecklingschef på Svenska Fotbollförbundet 2003-2010. I veckan gick Axén ut med uppgifter om att hon vid flera tillfällen vid den perioden utsattes för olika former av sexuella trakasserier. Bland annat ska hon ha fått bilder skickade till sig, där kända tidigare landslagsspelare visade sina könsorgan.

Styrelsen informerades

– Det hände 2004 eller 2005, jag kommer inte ihåg. Men det var spelare som inte spelade 2004 utan tidigare som skickade bilderna, säger Gunilla Axén till Sportbladet.

Trakasserierna kulminerade 2010, då Axén valde att berätta om vad hon fått utstå.

– Ordföranden och styrelsen blev inkopplade men det blev nedtystat, enligt Gunilla Axén.

Ingen i ledande roll på Svenska Fotbollförbundet säger sig känna till förekomsten av dessa trakasserier. Axén säger dock att hon meddelade såväl dåvarande säkerhetschefen Anders Sigurdsson som generalsekreteraren Sune Hellströmer. Något som den senare förnekar.

– Hade uppgifterna nått mig så hade det givetvis omedelbart blivit åtgärder. Det är svårt att åtgärda något som man inte känner till, har Hellströmer sagt till SportExpressen.

Även SvFF:s dåvarande ordförande Lars-Åke Lagrell förnekar att han kände till de oegentligheter som Axén påstår.

– Jag tror inte på hennes uppgifter. Jag känner alla som var i landslaget och jag kan inte tänka mig att någon av dem kan ha gjort det, enligt Lagrell.

”Vi ska gå till botten med detta”

Den nuvarande SvFF-ledningen tar Gunilla Axéns uppgifter på djupaste allvar. Såväl ordförande Karl-Erik Nilsson som generalsekreterare Håkan Sjöstrand – ingen av dem var verksam inom förbundet vid den aktuella tidpunkten - tar kraftigt avstånd från spelarnas påstådda beteende.

– Om det är sant är det naturligtvis helt oacceptabelt, säger Karl–Erik Nilsson.

Till Aftonbladet säger Håkan Sjöstrand:

– Det här är helt ny info för mig och jag blir uppriktigt lite chockad. Vad ska jag säga… det låter absurt. Det har ju hänt för längesedan så det gäller också att vi får fram mer info. Men det ursäktar inte på något sätt beteenden som detta. Jag behöver veta mer och kommer omgående agera då alla former av kränkningar är hela oacceptabla.

Både Karl-Erik Nilsson och Håkan Sjöstrand har i media hävdat att förbundet kommer att gå till botten med händelserna för att få klarhet.

Vad Gunilla Axéns sensationella uppgifter får för långsiktiga konsekvenser är svårt att spekulera i. Men Svenska Fotbollförbundets position när det gäller framtida förhandlingar med sponsorer och andra samarbetspartners kan knappast ha gynnats.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Spelbolaget Unibet skrev på fredagen ett nytt sponsoravtal med Föreningen Svensk Elitfotboll, SEF. Enligt Fotbollskanalen är avtalet värt 55 miljoner kronor årligen, ett belopp som ska fördelas mellan SEF:s 32 medlemsklubbar, herrallsvenskan och superettan. 

Den tidigare överenskommelsen var värd mellan 150-180 miljoner kronor årligen, och i ett första skede uppgav Unibet att en kontraktsförlängning inte var aktuell. I varje fall inte till tidigare belopp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen