Peter Jihde byter TV-kanal
– Jag älskar äventyr. Det här kan bli det största, roligaste och viktigaste i min karriär, säger Peter Jihde efter onsdagens avslöjande att han lämnar TV4 och går över till MTG.
Peter Jihde var utlånad av TV4 till TV3 i höstas då han ledde Sveriges första Diabetesgala och dokumentär på kanalen med stor framgång. Nu väljer den folkkära programledaren att knyta sig helt till MTG Sverige. Med start under våren kommer han engagera sig i en rad nya projekt.
Får jobba med brorsan
Peter Jihde har över 20 års erfarenhet inom branschen. Han har en bakgrund både på SVT och TV4 där han varit programledare för de stora mästerskapen, OS, samhällsdebatter, talkshows och direktsända underhållningsprogram.
– Att få chansen att leda helt nya satsningar på bägge sidor kameran, att äntligen få arbeta med min bror Niklas och att tillsammans med Anders Jensen och Cristina Stenbeck ta kampen mot diabetes är var för sig fantastiska uppgifter. Gemensamt skapar de en arbetsmässig drömtillvaro, säger Peter Jihde.
Han kommer närmast från Nyhetsmorgon på TV4 och kommer arbeta på tvärs med innehåll både framför och bakom kameran på MTG:s alla plattformar såsom TV3, Viaplay, Viafree, radio och MTG Sport.
Tillträder efter OS
– Vi är väldigt glada för att Peter ansluter till team MTG. Han är ett superproffs på alla plan och jag ser personligen extra mycket fram emot att få utveckla vårt engagemang i kampen mot diabetes tillsammans med Peter, säger Anders Jensen, VD för MTG Sverige och EVP MTG Nordic Entertainment.
Peter Jihde tillträder sin nya tjänst på MTG Sverige under våren.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar