Peter Jihde byter TV-kanal
– Jag älskar äventyr. Det här kan bli det största, roligaste och viktigaste i min karriär, säger Peter Jihde efter onsdagens avslöjande att han lämnar TV4 och går över till MTG.
Peter Jihde var utlånad av TV4 till TV3 i höstas då han ledde Sveriges första Diabetesgala och dokumentär på kanalen med stor framgång. Nu väljer den folkkära programledaren att knyta sig helt till MTG Sverige. Med start under våren kommer han engagera sig i en rad nya projekt.
Får jobba med brorsan
Peter Jihde har över 20 års erfarenhet inom branschen. Han har en bakgrund både på SVT och TV4 där han varit programledare för de stora mästerskapen, OS, samhällsdebatter, talkshows och direktsända underhållningsprogram.
– Att få chansen att leda helt nya satsningar på bägge sidor kameran, att äntligen få arbeta med min bror Niklas och att tillsammans med Anders Jensen och Cristina Stenbeck ta kampen mot diabetes är var för sig fantastiska uppgifter. Gemensamt skapar de en arbetsmässig drömtillvaro, säger Peter Jihde.
Han kommer närmast från Nyhetsmorgon på TV4 och kommer arbeta på tvärs med innehåll både framför och bakom kameran på MTG:s alla plattformar såsom TV3, Viaplay, Viafree, radio och MTG Sport.
Tillträder efter OS
– Vi är väldigt glada för att Peter ansluter till team MTG. Han är ett superproffs på alla plan och jag ser personligen extra mycket fram emot att få utveckla vårt engagemang i kampen mot diabetes tillsammans med Peter, säger Anders Jensen, VD för MTG Sverige och EVP MTG Nordic Entertainment.
Peter Jihde tillträder sin nya tjänst på MTG Sverige under våren.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar