Debut för räddaren i nöden
Han kommer som räddare i nöden. Efter nio raka förluster i hockeyallsvenskan har Roger Melin gjort sin första träning i Leksands IF.
Han har en mycket ödmjuk inställning till uppgiften:
- Jag känner en stor stolthet och ära inför jobbet.
- jag har beundrat Leksand sedan jag var liten så det känns fantastiskt. Jag är från Enköping och där tittar man mycket upp mot Leksand och skapar sig många idoler. Det var klubben man helst skulle spelat i själv någon gång, säger han.
- Leif Carlsson fick sparken och Melin får chansen. Han som själv sparkades från Brynäs i fjol. Melin. Ändå var han guldmakare där. Nu har han varit borta från tränarrollen i några år.
När chansen till en come-back kom så tvekade han aldrig.
-Leksands sportchef,Thomas Johansson, ringde.
-Han frågade om det fanns något intresse. Jag sa att om det skulle bli så – visst. Men han visste inte då hur det skulle bli, det var en styrelsefråga som jag förstod det, har Melin förklarat för Hockeypuls.
Men han vill inte lova förmycket inför den närmaste framtiden.
– Att sätta ett konkret mål i det här läget är svårt. Det får ta den tid det tar, säger Melin.
– Det viktigaste är att man kommer in och försöker skapa en trygghet och tro på laget och det vi ska göra här framöver. Just tryggheten i spelet är det viktigaste, sedan att hålla en hög intensitet i allt vi gör, både på träningar och att vi följer upp det på matcherna så vi inte slarvar och skapar dåliga vanor. Målskyttet har också varit väldigt lågt senaste nio matcherna. Spelet i egen zon och i anfallszon är två punkter vi kommer trycka på, säger Melin vars kontrakt med Leksand sträcker sig över resterande del av pågående säsong samt nästa.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.
-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar