Kindbergs advokat: Vi har gjort hattrick

Efter 13:e och sista dagen i ekobrottsmålet vid Ångermanlands tingsrätt i Härnösand sa Daniel Kindbergs advokat Olle Kullinger, en gång allsvensk i Halmstads BK: ”Vi har gjort hattrick”. Med andra ord var han nöjd med sin slutplädering.

Kullinger sa vidare att det inte räckte med att åklagaren gör 3-0 utan det måste snarare handla om 10-0. Och om försvaret reducerar en eller två gånger, ja, då går det inte att fälla de åtalade – förutom Kindberg, även ”Peabmannen” och ”Sollefteåbon”, som alla förnekar brott.

- Det är mycket mer allvarligt om någon döms felaktigt än frias felaktigt, sa Kullinger när han mötte media efter sin plädering.

Finns fler än tre saker

På frågan vilka grejer som var hattrick sa Kullinger:

- Jag tycker det finns mycket mer än tre saker men det kanske allra viktigaste är att ursprungshypotesen som man byggt hela sin talan på, inte ens tål ett stresstest.

Han syftar på gärningsbeskrivningen som tar sikte på att inget arbete är utfört. Åklagarsidan menar att fakturorna är osanna och runt 15 miljoner kronor hamnat i Östersunds FK via sponsring genom ett brottsupplägg.

Åklagarsidan hävdade på måndagen att visst arbete utförts. Då faller brottsplanen enligt Kullinger.

- Man kan inte komma sista dagen på en huvudförhandling och konstatera att ens bevisning inte räcker och göra gällande något annat. Det funkar inte, hävdade Kullinger.

Han menade att skadeståndsanspråken ska ogillas. Inte ens om åtalet bifalls har Peab eller Östersundshem lidit någon skada. Kullinger avvisade också krav på ersättning för företagarens utredningskostnader.

I pläderingen påpekade Kullinger att åklagaren ska bevisa att det arbete som fakturerats inte utförts. 

Bevisningen intetsägande

- Kullinger dundrade vidare:

- I övrigt är åklagarens bevisning intetsägande. Faktureringsuppgifter är väldokumenterade. Det finns inga gömda. Det är sparat bland ekonomimaterialet. Det finns därmed ingen brottsplan, sa han.

- Det finns indikationer om att det finns arbete som inte utförts men mycket längre än så har inte vi inte kommit under den här månaden vi suttit här i rätten. Daniel Kindberg ska därmed frikännas och skadeståndsanspråken avvisas, avslutade Kullinger.

- Även de medåtalades advokater ville ha friande domar för sina klienter.

Det vill åklagarna

Åklagarna yrkar på följande straff för de åtalade:

 Daniel Kindberg:

O Fängelse i fyra år.

O Näringsförbud i sju år.

Sollefteåföretagaren:

O Fängelse i minst fyra år.

O Näringsförbud i sju år.

O Företagsbot på fyra miljoner.

”Peabmannen”:

O Fängelse i minst tre år.

Alla tre ska tillsammans återbetala 15 miljoner kronor.

Den här rättegången är den största som Ångermanlands tingsrätt haft. Normalt sker dom efter en vecka, högst två. Det här är inget normalt fall och dom beräknas inte förrän om cirka tre veckor.

Öppen Kindberg

Daniel Kindberg tog, sin vana trogen, sg tid när han lämnade rättegångssalen:

- Klart att jag tycker det är skönt att rättegången är slut.

Men i näst stund sa han också:

- Jag ska driva förtalsprocesser mot flera personer.

Han planerar ett antal processer mot flera personer, men inte mot media.

- Nej, inte mot någon publicering. Jag förstår rollen som media har och vinklingarna. Jag förstår det drev som är. Men det finns andra som vi förberett och förbereder förtalsmål mot i den frågan. Men det är inte mot någon i media. Det finns många andra personer, säger Kindberg i en intervju i Fotbollskanalen.

- Hur det ska gå till är ganska solklart. Jag brukar ju vinna det jag ger mig in på.

 Hur känner du nu när rättegången är slut?

- Jag tycker att det är ganska skönt, faktiskt. Jag är väldigt lättad. Jag ser väldigt mycket fram emot den 5 november, som då är en dag före min födelsedag. Jag tror det blir en glädjefylld födelsedag.

Upprepade - Blir en friande dom

Hur blir väntan? - Äeh, vafan, har man väntat i 550 dagar på någonting så kan man väl vänta fem veckor till. Det är jobbigt naturligtvis, men jag vill inte sätta mig i någon form av offerroll för det är inte det som det handlar om. Det är jobbigt för de som är runt omkring det. Det är jobbigt för nära och kära.

Kindberg är starkt kritisk till resultatet av åklagarens utredning.

- Inte ett enda bevis (från åklagarens sida) håller i rättegången. Det är liksom solklart.

- Min bedömning av det hela är solklar. Det blir en friande dom.

Av som kommit fram under rättegången är något besvärande för dig?:

- Inte ett dugg. Ingenting. Absolut inte.

Göran Söderlund

Källor: SVT Nyheter, Sportbladet

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…

Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Nu har det hänt igen.  En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.

– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.