Jenny Silverstrand i unik rekrytering

Som första kvinna tar Jenny Silverstrand, 47 år och uppvuxen i Göteborg, plats på vd.stolen i Svenska Hockeyligan. Hon efterträder Michael Marcal , Växjö Lakers,  som steg in som tillförordnad vd. sedan Jörgen Lindgren sparkats i oktober 2018.

Ett unikt beslut. En kvinna blir högsta chef för elithockeyn i Sverige.

Som första kvinna tar Jenny Silverstrand, 47 år och uppvuxen i Göteborg, plats på vd.stolen i Svenska Hockeyligan. Hon efterträder Michael Marcal , Växjö Lakers,  som steg in som tillförordnad vd. sedan Jörgen Lindgren sparkats i oktober 2018.

Under 2019 utsågs Marcal till ordinare vd. mot den bakgrunden är rekryteringen av Jenny Silverstrand överraskande.  Vd-stolen på SHL tillhör svensk ishockeys mest utsatta och kräver stor lyhördhet gentemot SHL-organisationens 14 medlemsföreningar.

Jenny , utbildad inom marknadsföring och event, kom till Djurgården 2004 och upphöjdes 2013 till vd. och klubbdirektör. Under hennes ledning har Djurgården under den senaste 5-års perioden lagt fast en ny organisation som varit framgångsrik både ekonomiskt och sportsligt – senast i SM-final mot Frölunda våren 2020.

Det egna kapitalet har vuxit och på isen har mesta mästarna, totalt 16-guld, åter blivit en maktfaktor, de senaste SM-gulden 2000 och 2001.

-I Jenny får SHL en ledare med gedigen erfarenhet och stor kunskap kring de frågor som skapar förutsättningar för dagens och morgondagens SHL. Vi har många viktiga frågor att hantera, många med anknytning till den pågående corona-smittan, säger Anders Källström, Örnsköldsvik, ordförande i SHL.

-Jag vill vara en drivkraft i den fortsatta utvecklingen, men som alla inom ishockeyn känner jag osäkerhet på grund av corona-smittan. Alla inom idrotten står inför stora utmaningar, betonar Jenny Silverstrand.

Seriesystemets utformning och fördelningen av TV-pengar är ytterligare två ämnen som kommer pröva den nya vd:s samarbetsförmåga. Relationen till Svenska Ishockeyförbundet är alltid i fokus.

Jenny Silverstrand tillträder i höst, och frågan är förstås hur idrotts-Sverige, mår vid den planerade SHL-starten i september.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

"Sportwashing”, eller tvätta pengar och vinna marknadsandelar via idrotten är inte alltid en lyckad kombo.

  Saudiska LIV Golf, med det saudiska kungahuset som huvudägare via Public Investment Fund (PIF) kommer att avsluta sin finansiering efter säsongen 2026.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen